Silny ból brzucha – co może oznaczać?

Kobieta z bólem brzucha

4 października 2016 • Zdrowie i uroda • wejść: 3187

Z biologicznego punktu widzenia ból jest bardzo potrzebny, ponieważ sygnalizuje, że z ciałem dzieje się coś niedobrego. Silny ból brzucha potrafi jednak zmienić życie w koszmar. A wtedy potrzebna jest natychmiastowa i skuteczna pomoc.

Ból brzucha jest bardzo powszechnym zjawiskiem – badania lekarzy pokazują, że na te dolegliwości uskarża się co czwarty zgłaszający się do nich pacjent. Statystycznie częściej cierpią na nie kobiety (31 procent) niż mężczyźni (21 procent) w wieku między 15 a 65 rokiem życia. Przyczyny odczuwania bólu mogą być najróżniejsze: od stresu i zatrucia pokarmowego, przez niestrawność aż po objawy poważnych chorób układu pokarmowego. Sprawdź, co mogą oznaczać dolegliwości i jak sobie z nimi radzić.

Znaleźć źródło bólu

To co potocznie nazywamy brzuchem, jest obszarem pomiędzy dolną granicą żeber i przeponą a kośćmi miednicy. Nieprzyjemne odczucia zlokalizowane na tym odcinku mogą więc w praktyce dotyczyć różnych organów znajdujących się w jamie brzusznej: wątroby, żołądka, śledziony, trzustki, jelit, ale też pęcherza moczowego i żeńskich narządów płciowych. Czasami ból, który odczuwamy w brzuchu, może pochodzić z innego regionu ciała i dotyczyć płuc, serca lub nerek. Podobnie jak dolegliwości organów w jamie brzusznej mogą rzutować na plecy czy klatkę piersiową. Generalnie jednak, lokalizacja bólu w dużym stopniu pomaga określić, jakiego narządu dotyczą schorzenia.

Ból w prawym boku może sygnalizować kłopoty z wątrobą, pęcherzykiem żółciowym, jelitami albo układem rozrodczym. Symptomy bólowe z lewej strony brzucha czasem są spowodowane stanem zapalnym trzustki, jelita grubego albo jajników. Ucisk w zlokalizowanym pod splotem słonecznym nadbrzuszu oznacza niekiedy choroby układu pokarmowego: refluks, wrzody żołądka lub dwunastnicy, schorzenia wątroby albo dróg żółciowych. Towarzyszące bólowi brzucha skurcze mogą być objawem zespołu jelita drażliwego, ale symptomy te są również typowe dla zatrucia pokarmowego.

Ból niejedną ma przyczynę

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu brzucha jest niestrawność. Dotyka ona nawet do 30 procent ludzkiej populacji. Dolegliwość najczęściej występuje po zjedzeniu tłustych ciężkostrawnych posiłków i dużej ilości słodyczy, a także wypiciu alkoholu. Oprócz bólu kolkowego niestrawności towarzyszy również zgaga, burczenie w brzuchu, wzdęcia i odbijanie, które mijają zwykle po kilku godzinach. Aby jednak zmniejszyć dyskomfort związany z dolegliwością, warto sięgnąć po lek rozkurczowy, sprawdzając informację o nim, np tutaj: www.eyahoo.pl/buscopan-na-bol-brzucha-specyfika-przyczyny-leczenie/.

Kolkowy ból brzucha jest charakterystyczny także dla zespołu jelita drażliwego (IBS, Irritable Bowel Sindrome). To schorzenie, nad przyczynami którego lekarze wciąż się zastanawiają. Wiadomo jednak, że pacjenci z IBS odczuwają nawracający się ból albo dyskomfort w jamie brzusznej w ciągu co najmniej trzech dni w miesiącu przez kilka miesięcy z rzędu.

W przypadku kobiet częstym powodem nieprzyjemnych dolegliwości jest miesiączkowanie Ból menstruacyjny pojawia się wówczas w podbrzuszu i promienieje do dołu pleców. Z reguły za taki stan rzeczy odpowiada skurcz mięśni macicy, ale powodem bólu mogą być również zmiany hormonalne, niedobór magnezu, kwasów tłuszczowych lub witaminy B7.

Jak sobie radzić z bólem brzucha?

W razie wystąpienia bólu kolkowego albo skurczowego najlepszym sposobem na złagodzenie dolegliwości jest zażycie leku rozkurczowego. Przy tak szerokim spektrum przyczyn musi to być jednak środek, który zadziała wielopłaszczyznowo, szybko i skutecznie. A taki jest właśnie Buscopan – lek dostępny w aptekach w trzech postaciach: tabletkach, tabletkach Forte na silny ból brzucha oraz czopkach. Dzięki zawartości substancji aktywnej, która jest pozyskiwana z rośliny o nazwie Duboisia, środek jest skuteczny, ale jednocześnie też łagodny dla żołądka. Działa precyzyjnie na pozostające w stanie skurczu mięśnie gładkie brzucha i przynosi ulgę już po 15 minutach od zastosowania. Szczególnie jest wskazany przy: bólach miesiączkowych, kolce nerkowej, jelitowej i żołądkowej, bólach przy zespole jelita drażliwego, skurczach związanych z kamicą nerkową oraz ostrych bólach w drogach żółciowych.

Równocześnie z zastosowaniem leku rozkurczowego, należy szukać przyczyny bólu w jamie brzusznej. Jeśli więc dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas i mają charakter nawracający, należy zgłosić się do lekarza. Warto też przyjrzeć się swojej diecie: zastąpić ciężkie dania posiłkami lekkostrawnymi, ograniczyć spożycie cukru i alkoholu. Niebagatelny wpływ na zdrowie układu trawiennego ma także aktywność fizyczna.

3 komentarze do Silny ból brzucha – co może oznaczać?

  1. Tamara pisze:

    Mi na ból pomaga termofor z gorącą wodą i no spa. Gorzej jak to wina żołądka – wtedy tylko mięta. Niestety prawda jest taka, że ból brzucha może być wynikiem wielu chorób…

  2. Lena z małego miasteczka pisze:

    Ja tez mam problemy z bólem brzucha. Rozkurczowe tabletki pomagają mi tylko w przypadku bólu menstruacyjnego.

  3. boli boli boli pisze:

    Kłopotliwe, zwłaszcza, że od paru dni boli mnie właśnie po prawej stronie, chyba powinnam zacząć się martwić i pójść z tym do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *