Transport lotniczy – jak zacząć?

samolot podczas startu

29 maja 2015 • Motoryzacja i Transport • wejść: 3202

Transport lotniczy wciąż jedynie kojarzy się z transportem pasażerskim, natomiast zapomina się o istotnej roli samolotów w dziedzinie przesyłek. Taki sposób transportu jest najbardziej rozwijającą się formą spedycyjną. Gwarantuje szybki czas dostarczenia przesyłek nie tylko międzykrajowych, ale przede wszystkim międzykontynentalnych. Wymaga natomiast dużego kapitału, profesjonalnego wyszkolenia pracowników i doświadczenia firmy w ogólnie rozumianym transporcie.

Czym charakteryzuje się transport lotniczy?

Przygodę z transportem lotniczym należy zacząć od planowania i przeliczenia kosztów. Główną cechą wysyłki towaru drogą powietrzną jest bardzo szybki czas dostawy na dalekie odległości. Jest to zdecydowanie najszybsza forma dostarczenia przesyłki. Transport lotniczy należy do najprężniej rozwijających się gałęzi logistyki, który wciąż jest usprawniany i modernizowany. Natomiast jego jedyną wadą jest cena – koszty amortyzacji samolotu, paliwa i obsługi lotniska muszą zostać zawarte w cenie przewozu naszego towaru. W związku z tym drogą powietrzną wysyła się towary do odległych miejsc lub produkty szybko psujące się.

Transport lotniczy – łatwo i przyjemnie

Nadanie przesyłki formą lotniczą wiąże się z szeregiem formalności. Firmy transportowe oferują usługę door-to-door, która polega na tym, że odbierany jest towar od nadawcy i dostarczany bezpośrednio do drzwi odbiorcy. Oznacza to, że jedynym naszym obowiązkiem jest odpowiednie zapakowanie i zabezpieczenie towaru, jaki chcemy przetransportować. Jest to ogromnym ułatwieniem, ponieważ omijają nas wszelkie procedury celne, przygotowywanie dokumentacji czy obsługa odpraw na lotnisku docelowym – zajmuje się tym firma spedycyjna, gdy tylko ją do tego upoważnimy. Usługodawca uzgodni też z nami optymalną trasę przewozu tak, by była najbardziej korzystna zarówno finansowo, jak i czasowo.

Bezpieczeństwo przesyłek w transporcie lotniczym

Firmy zajmujące się takim transportem zapewniają składowanie, pakowanie, konfekcjonowanie oraz organizację przeładunków, ponadto oferują magazynowanie przesyłek na lotniskach. Wymaga to starannego wyselekcjonowania wykształconych w tej dziedzinie pracowników. Transport lotniczy jest najbardziej pewną formą przesyłki – katastrofy lotnicze statystycznie są najbezpieczniejszą formą dostawy.Pomimo wspomnianego wcześniej bezpieczeństwa, z jakiego słynie transport lotniczy, przesyłki są dodatkowo ubezpieczane na czas transportu – zarówno od uszkodzeń, jak również od zagubienia towaru.

jeden komentarz do Transport lotniczy – jak zacząć?

  1. Grażyna pisze:

    Ostatnio ten samolot DHL miał małą kolizję na lotnisku. No ale takie transport to jest coś 😉 najszybsza przesyłka. Ostatnio oglądałam filmik gdzie pokazane było jak traktują paczki w poczcie pl…. masakra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *