Jak rozpoznać inspektora drogowego?

transport_do_anglii_autostrada

11 czerwca 2014 • Motoryzacja i Transport • wejść: 3240

Niekiedy w zupełnie nieoczekiwanych okolicznościach zdarza się, że kierowca zostaje zatrzymany przez Inspektora Transportu Drogowego, w celu weryfikacji dokumentów, i posiadanych uprawnień. Przy tej okazji warto wiedzieć jakie dokumenty powinien posiadać inspektor przeprowadzający kontrolę drogową, zgodnie z obowiązującym prawem.

Zweryfikuj dokumenty inspektora!

Transportując towary do Anglii i do innych państw, nierzadko kierowca spotyka się z licznymi kontrolami przeprowadzanymi na trasie wiodącej do celu. Trzeba jednak przyznać że nie trudno jest rozpoznać inspektora transportu drogowego, bowiem zazwyczaj jest on ubrany w zielony mundur, i  żółtą kamizelkę odblaskową z napisem ”Inspekcja Transportu Drogowego”. Zanim jednak poddamy się szczegółowej kontroli, to należy znać kilka szczegółów potwierdzających prawdziwość dokumentów posiadanych przez inspektora, każdy kierowca powinien umieć je zweryfikować.

Sprawdź, dane osobowe inspektora

Na prośbę kierowcy inspektor wykonujący czynności służbowe powinien okazać aktualną legitymację, i odznakę służbową, ale na jakie więc szczegóły kierowca transportujący towary do Anglii i do innych państw powinien być wyczulony, jak powinny wyglądać dokumenty posiadane przez Inspektorów Transportu Drogowego?

Okładka legitymacji powinna zawierać w górnej części napis ”Rzeczpospolita Polska”, a w dolnej części ”Inspekcja Transportu Drogowego”, natomiast z drugiej strony dokumentu powinna widnieć uproszczona mapa Polski. W środku legitymacji służbowej oprócz widocznej fotografii powinny być zawarte takie informacje jak:

 • imię, nazwisko
 • stanowisko służbowe inspektora
 • numer służbowy
 • indywidualny numer identyfikacyjny
 • województwo określające miejsce zatrudnienia inspektora drogowego

Zobacz, znak Inspekcji Transportu Drogowego

Oprócz  wyżej wymienionych informacji które powinny się zawierać w dokumencie, to należy zwrócić uwagę na to czy legitymacja zawiera znak Inspekcji Transportu Drogowego, hologram z godłem Rzeczpospolitej Polskiej, i znaki wodne widoczne na całym dokumencie pod postacią napisu ITD, wykonane za pomocą druku irysowego. Dokument jest ważny przez okres jednego roku, więc inspektor nie może się nim posługiwać podczas kontroli, jeśli upłynęła ich ważność.

Odznaka jest wykonana ze stopu metali w kolorze ciemno srebrnym. Na jej powierzchni powinny być zawarte znaki szczególne takie jak:

 • znak orła białego umieszczony w centralnym punkcie odznaki
 • widoczny napis Inspekcji Transportu Drogowego, i wojewódzkiego inspektoratu transportu drogowego
 • nazwę województwa w którym jest zatrudniony Inspektor przeprowadzający kontrolę i jego spersonalizowany numer identyfikacyjny.

W obliczu licznych zagrożeń czyhających na drodze, doświadczony kierowca powinien wiedzieć jakimi dokumentami posługują się Inspektorzy Transportu Drogowego, będzie to dla niego ochroną  w obliczu wątpliwych, lub  niebezpiecznych sytuacji. Taka wiedza pozwoli kierowcy umiejętnie  zareagować.

jeden komentarz do Jak rozpoznać inspektora drogowego?

 1. Alina pisze:

  Jak ja nie lubię tirów. Boję się ich gdy mnie mijają i uważam że takie inspekcje są bardzo przydatne. Ci niektórzy kierowcy są okropni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *