Gdy wiosną wszystko budzi się z zimowego snu przychodzi również czas na to, by zająć się pracami ogrodowymi, w tym także sadzeniem pierwszych wiosennych kwiatów. Sadzenie można zacząć już w początkach marca, jednak rośliny trzeba dobierać odpowiednio do warunków pogodowych. Jakie rośliny sadzimy wiosną?
• Jakie rośliny sadzimy w marcu?
• Jakie rośliny sadzić w kwietniu?
• Jakie prace wykonujemy na wiosnę w ogrodzie?
• Wiosenne porządki w ogrodzie
Jakie rośliny sadzimy w marcu?
Marzec to miesiąc jeszcze stosunkowo chłodny i z przymrozkami, a co za tym idzie, wszelkie rośliny, jakie wówczas będziemy sadzić muszą być odporne na zimno i surowe jeszcze warunki atmosferyczne. W ogrodach możemy w marcu zacząć sadzenie cebul późno kwitnących, a także lilii, ozdobnych traw oraz paproci. W tym miesiącu rozpoczyna się także sadzenie krzewów ozdobnych (między innymi róż) oraz krzewów owocowych (maliny, jeżyny). To także czas, gdy można zacząć wysadzać byliny rosnące latem. Na koniec miesiąca dobrze jest także sadzić kwiaty odporne na chłody: nagietek, bratki, chaber, stokrotki, dzwonki, niezapominajki, nasturcje, aksamitki.
W marcu można również zacząć wysiewać niektóre warzywa. To trudny miesiąc z powodu przymrozków, jednak najbezpieczniej można to robić w przypadku nasion cebuli, pora, grochu, marchwi, pietruszki czy kopru.
Jakie rośliny sadzić w kwietniu?
Kwiecień to miesiąc już zdecydowanie cieplejszy, choć i wtedy okresowo może być różnie. Z pewnością jednak można zasadzić zdecydowanie więcej roślin i kwiatów, a wyższa temperatura pozwala na większy wybór. W tym miesiącu z powodzeniem można zasiać takie kwiaty jak astry letnie, żeniszki, kapustę ozdobną, a także nasturcje czy nagietki. W drugiej połowie miesiąca można posadzić również rośliny dwuletnie, jak bratki, niezapominajki czy stokrotki. Wśród innych roślin, które w tym czasie można sadzić są także krzewy i drzewa z odkrytymi korzeniami, którymi jednak należy zająć się na początku miesiąca.
Kwiecień to dalszy ciąg wysiewania warzyw, wtedy też warto sadzić por, rzodkiewkę, brokuł, kukurydzę, buraki ćwikłowe czy ziemniaki.
Jakie prace wykonujemy na wiosnę w ogrodzie?
Oprócz sadzenia, w ogrodzie czeka nas także wiele innych prac pomocniczych. Trzeba pamiętać o tym, że zanim weźmiemy się za sadzenie, trzeba przygotować podłoże. Dobrze jest również zdawać sobie sprawę z tego, że pierwsze sadzenie powinno nastąpić wtedy, gdy ziemia całkowicie odmarznie, w innym przypadku rośliny mogą obumrzeć. Dodatkowo należy przygotować dołki do sadzenia, a także trzeba pamiętać o nawożeniu ziemi i roślin. Sadząc rośliny dobrze jest również znać ich charakterystykę i upodobania oraz to, jak oddziałują na siebie wzajemnie. Sąsiedztwo poszczególnych roślin może wpływać w negatywny, albo pozytywny sposób na ich rozwój i walory smakowe i zapachowe.
Bardzo istotne są również zabiegi pielęgnacyjne, których trzeba dokonać w ogrodzie. Przycinanie krzewów czy drzew to podstawa. Trzeba nawozić trawę, spulchnić glebę i rzecz jasna oczyścić grządki ze ściółki. Gdy w marcu zdarzą się jeszcze opady śniegu, wówczas należy pamiętać o tym, by oczyszczać gałęzie, które pod jego naporem mogą się łamać.
Wiosenne porządki w ogrodzie
Okres po zimie, to wzmożona praca w ogrodzie, gdzie trzeba wszystko przygotować. Jeżeli będziemy pilnować kolejnych etapów prac oraz rzecz jasna wszystko odpowiednio wysiejemy, to będziemy mogli się cieszyć naprawdę pięknym ogrodem bogatym zarówno z niezwykłe kolorowe kwiaty jak i inne rośliny oraz owoce i warzywa do użytku domowego. Kalendarz prac jest w tym wypadku bardzo konkretnie określony, ale bardzo ważne jest również doświadczenie i podejście.
Temat: co można sadzić w marcu, co sadzić w kwietniu, co sadzimy w marcu, jak sadzić kwiaty, jakie kwiaty sadzić w marcu
Uwielbiam Muzeum Narodowe w Warszawie, zawsze jak jestem w stolicy to idę tam z moim chłopakiem na randke :)