Z dziećmi w górach, czyli miejsca dla turystów przyjazne rodzinie

ojciec z dzieckiem z spaderze w górach

28 sierpnia 2016 • Turystyka i Sport • wejść: 1934

Wakacje to czas, kiedy można poświęcić więcej uwagi dzieciom, dostarczyć im zabawy oraz różnorodnych rozrywek. Trzeba tylko mądrze wybierać miejsce pobytu, aby z jednej strony maluchy się nie nudziły, a z drugiej, żeby móc w spokoju oraz bezpiecznie wypocząć. A jakie jest najlepsze miejsce na urlop z dziećmi? Oczywiście góry!

Gdzie jechać w góry z dziećmi?

Wakacje spędzane w górach są najlepszym rozwiązaniem. Jest tam zdecydowanie mniej tłocznie niż nad morzem, a maluchy cały czas mogą przebywać na świeżym powietrzu i wyszaleć się. Pozornie może się jednak wydawać, że nie będzie tam co robić. Jednak niech Was nie zmyli spokój górskich miejscowości – przecież to idealne miejsce do całodniowych wypraw po szlakach, wycieczek rowerowych lub kąpieli w rzece, a nawet nad jeziorem. Jeśli podróżujecie z małymi dziećmi lub nie macie zbyt dużego doświadczenia w chodzeniu po górach, na początku warto byłoby wybrać Beskid Śląski. Tam szlaki są dużo łatwiejsze, otoczenie jest urokliwe i przede wszystkim możecie bezpiecznie wypocząć. A hotele dla dzieci oferują coraz więcej rozrywki, animacji (np. Hotel Złoty Groń w Istebnej), więc nawet w pochmurne dni Wasze maluchy nie będą się nudzić.

Atrakcje dla dzieci w Beskidzie Śląskim

Bez względu na to, jaką miejscowość lub wieś w Beskidzie Śląskim wybierzecie, z pewnością będziecie mieli co robić. Sprawdźcie jakie atrakcje oferują poszczególne miejsca:

  1. Istebna wraz z Jaworzynką i Koniakowem tworzy Beskidzką Trójwieś. Warto zabrać dzieci do Kurnej Chałupy Kawoluków, gdzie maluchy będą mogły zobaczyć piec bez komina oraz zapoznać się z różnymi instrumentami muzycznymi. W Istebnej jest również izba pamięci Jerzego Kukuczki, znanego alpinisty. Od kilku sezonów otwarty jest park liniowy, który stanowi świetną rozrywką dla całej rodzinny. W Istebnej znajdują się także dwa stoki, które idealnie nadają się do nauki jazdy na nartach lub na snowboardzie.
  2. Ustroń znany jest ze swojego uzdrowiskowego charakteru. Największą atrakcją jest oczywiście góra Czantoria na którą można wejść pieszo lub wjechać wyciągiem krzesełkowym. Na samej górze znajduje się sokolarnia, gdzie odbywają się pokazy lotów sokołów. Drugim obowiązkowym punktem w Ustroniu jest Równica, na szczyt której prowadzi bardzo łatwy i bezpieczny szlak. Jest tam także park liniowy, tor saneczkowy, quady i inne atrakcje. Koniecznie trzeba jeszcze wybrać się do Leśnego Parku Niespodzianek, gdzie są m. in. takie zwierzątka jak muflony i daniele, żubry, szopy, kózki itd…
  3. Wisła słynie z kompleksu stoków oraz z tego, że jest to miasto rodzinne Adama Małysza. Odnajdziecie tam park linowy, otwarte baseny oraz wesołe miasteczko. A jeśli Wasze dzieci podróżują jeszcze w wózku, to wybierzecie się na trasę spacerową Wisła Głębce – Kubalonka – Wisła Czarny, która jest bardzo prosta i bezpieczna.
  4. w Szczyrku znajduje się najwyższy w Beskidzie Śląskim szczyt – Skrzyczne. Na tę górę najlepiej jest wjechać wyciągiem krzesełkowym, a jeśli Wasze dzieci są już trochę starsze – zejść można pieszo. Dla najodważniejszych niesamowitą atrakcją byłoby zejście po dziesięciometrowej drabinie do Jaskini Malinowskiej.

Bardzo dużym plusem spędzania wakacji w Beskidzie Śląskim jest to, że wszystkie atrakcyjne turystycznie miejsca są położone stosunkowo blisko siebie. Jeśli podróżujecie samochodem, to maksymalnie w godzinę/półtorej dojedziecie do innego miasta, gdzie możecie zapewnić maluchom nową porcję rozrywek.

Co robić w górach gdy pada deszcz?

Największą zmorą rodziców jest brzydka pogoda. Gdy za oknem hula wiatr i leje rzęsisty deszcz, dzieci zaczynają się nudzić, czego skutkiem często bywa marudzenie. Dodatkowo na wakacje nie zabiera się przecież całego asortymentu zabawek, klocków etc. Na szczęście większość hoteli w górach nastawionych jest na pobyt całych rodzin i organizowane są w nich atrakcje dla dzieciaków. Niektóre z nich posiadają nawet specjalne kąciki zabaw, gdzie pozostawia się maluchy pod okiem doświadczonych animatorów. A w tym czasie rodzice mogą spokojnie wypocząć lub skorzystać z atrakcji przeznaczonych „dla dorosłych”. Dzięki temu Wy macie chwilę dla siebie i nie musicie martwić się o bezpieczeństwo swoich pociech, a one mogą spędzić trochę czasu z innymi dziećmi.

Jeśli szukacie miejsca przyjaznego rodzinom, to koniecznie wybierze się do Beskidu Śląskiego. Nie ma tam tylu turystów, co w najbardziej popularnych ośrodkach górskich, a jednocześnie do wyboru macie sporo rozrywek. Dzięki temu wypoczniecie tak, jak na to zasługujecie.

Temat:

jeden komentarz do Z dziećmi w górach, czyli miejsca dla turystów przyjazne rodzinie

  1. panna_młoda pisze:

    Moje dzieci uwielbiają góry i cieszy mnie to, bo my z mężem też. Na szczęście nie nużą ich długie wycieczki górskie, cenią kontakt z naturą i lubią obserwować przyrodę. To lepsza weekendowa rozrywka niż pójście do kina lub granie w gry komputerowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *