Za co jesteś odpowiedzialny kiedy wynajmujesz auto z wypożyczalni samochodów?

odpowiedzialność za wypożyczone auto

30 marca 2019 • Motoryzacja i Transport • wejść: 2123

Oferta wypożyczalni samochodów jest bardzo szeroka, a z dostępnego pakietu usług korzysta coraz więcej osób. Decydując się na wynajem auta musimy wiedzieć za co jesteśmy odpowiedzialni, na co zwrócić uwagę podpisując umowę.

Jaka odpowiedzialność za wynajęty samochód?

Wypożyczenie samochodu odbywa się na podstawie umowy sporządzonej na piśmie, która, na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, musi wskazywać wynajmującego i najemcę. Odpowiedzialność za wynajęty pojazd ponoszą dwie strony umowy, każda musi liczyć się z konsekwencjami niewykonania lub nienależytego wykonania jej ustaleń. Wypożyczalnia samochodów w regulaminie określa warunki wynajmu auta (wypozyczalnia-aut24.pl), a zapisy dotyczące udostępnienia pojazdów określają zasady odpowiedzialności klienta i usługodawcy.

W sytuacji, w której konsument uszkodzi wypożyczony samochód może zostać pociągnięty do finansowej rekompensaty. Odpowiedzialność za wszystkie wady, które powstały w trakcie użytkowania auta spoczywa na kliencie, musimy zapłacić za dodatkowe rysy, otarcia czy połamane lusterka. Kiedy szkoda nastąpiła wskutek działania siły wyższej np. gradobicia, unikniemy konieczności zapłaty.

Zazwyczaj wypożyczalnie udostępniają samochód z pełnym bakiem, dlatego należy zwrócić zatankowany samochód. Kiedy, podczas wynajmu samochodu, dojdzie do jego kradzieży, a my nie zachowaliśmy zasad należytej staranności np. pozostawiając auto na niestrzeżonym parkingu, odpowiemy za utratę pojazdu.

Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu

Flota, którą dysponuje wypożyczalnia jest objęta obowiązkowym ubezpieczeniem OC, wykupienie dodatkowego AC jest uzależnione od woli właściciela. Zazwyczaj wypożyczalnie decydują się na pakiet ubezpieczenia AC, aby zwiększyć komfort użytkowania samochodów, jednak często jest to ubezpieczenie z wkładem własnym wypożyczającego. Idea działania ubezpieczenia sprowadza się do tego, że poniżej określonych progów kwotowych klient musi sam pokryć koszty naprawy uszkodzenia. Zniesienie wkładu własnego jest uzależnione od konieczności wniesienia dodatkowej opłaty.

Kiedy klient spowodował kolizję z własnej winy lub sprawcy stłuczki nie ustalono, albo nie wezwano Policji na miejsce zdarzenia trzeba liczyć się z koniecznością pokrycia kosztów związanych ze zdarzeniem.

Na co zwrócić uwagę wynajmując auto?

Wypożyczając samochód należy uważnie przeczytać regulamin firmy oraz dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. Warto pamiętać, że okazyjna cena najprawdopodobniej nie będzie obejmowała OC i AC, czasem niski koszt wynajmu oznacza brak klimatyzacji.

Przed wypożyczeniem trzeba dokładnie obejrzeć auto, sprawdzić czy nie ma żadnych defektów, za które potem mielibyśmy zapłacić. Musimy dobrze przeanalizować warunki umowy dotyczące limitu kilometrów, czasem zapisy nie są jednoznacznie określone w umowie, dlatego warto o to zapytać pracownika wypożyczalni. Niektóre firmy wymagają dodatkowej opłaty za każdą, kolejną osobę, która będzie kierowała samochodem, czasem to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych za dobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *