Zalety kontenerów budowlanych, typy i przeznaczenie

Kontener modułowy

22 stycznia 2018 • Biznes i Ekonomia • wejść: 1187

Już od dawna w branży budowlanej stosuje się kontenery modułowe, których największą zaletą jest mobilność, funkcjonalność oraz dopasowanie do konkretnych potrzeb. A jakie kontenery budowlane są najczęściej wykorzystywane i w jaki sposób można dostosować je do indywidualnych preferencji klientów?

Co to są kontenery modułowe?

Kontenery modułowe po raz pierwszy zostały zastosowane w latach 50. XX w w przemyśle morskim, gdzie ułatwiały załadunek, magazynowanie oraz rozładunek towarów. Szybko jednak zauważono, że mogą zostać wykorzystywane w wielu innych branżach, a największą popularność zyskały dzięki pracom budowlanym.

Pojedynczy kontener składa się z metalowej konstrukcji oraz lekkich ścian, posiada też standardowe, jednakowe wymiary. Dodatkowo każdy z kontenerów wyposażony jest w uniwersalny system mocowania, co sprawia, że możliwe jest tworzenie oraz rozbudowywanie systemu modułów, składającego się z poszczególnych kontenerów.

W zależności od potrzeb, obiekty mogą mieć charakter wolnostojący lub zostać łączone w układzie piętrowym lub parterowym, o czym można przeczytać na www.modularsystem.pl/oferta/kontenery-budowlane.

Kontenery mogą być też transportowane oraz na miejscu łączone w zupełnie inne konfiguracje, co zwiększa ich uniwersalność oraz praktyczność. Natomiast poszczególne moduły, w zależności od sposobu wykorzystania, różnią się wyposażeniem.

Rodzaje kontenerów budowlanych

Ze względu na to, że istnieje możliwość dowolnego wyposażenia kontenerów budowlanych, ich typów może być naprawdę wiele. Jednak najpopularniejsze są kontenery mieszkalne, technologiczne, magazynowe, biurowe, medyczne, sanitarne oraz handlowe. Czym się różnią?

Kontenery mieszkalne służą do tymczasowego zamieszkania przez pracowników podczas wykonywania prac oddalonych od siedziby firmy, w sytuacji gdy codzienny dojazd byłby nieopłacalne ze względów czasowych i finansowych. W takich kontenerach znajduje się podstawowe wyposażenie sanitarne, miejsce do spania oraz niewielkich rozmiarów aneks kuchenny.

O ile kontenery mieszkalne są wykorzystywane w szczególnych przypadkach, o tyle na placach budowy najczęściej znajdują się obiekty magazynowe, technologiczne, biurowe oraz sanitarne. Kontenery technologiczne służą jako obudowa do różnych maszyn oraz urządzeń, które należy chronić przed czynnikami atmosferycznymi oraz przed dostępem osób nieupoważnionych. W kontenerach magazynowych gromadzi się sprzęt oraz materiały budowlane i w tym wypadku wyposażenie jest zazwyczaj minimalistyczne. Kontenery biurowe posiadają okna PCV, ocieplane drzwi i ściany, ogrzewanie oraz wyposażenie elektryczne, dzięki którym możliwe jest podłączenie najważniejszych sprzętów komputerowych oraz oświetlenia. Natomiast kontenery sanitarne służą zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych oraz higienicznych.

Kontenery handlowe to najczęściej biura sprzedaży znajdujące się np. przy nowo budowanych osiedlach deweloperskich. Mogą posiadać przeszklone ściany, co zwiększa ich atrakcyjność wizualną, a tym samym zachęca potencjalnych nabywców mieszkań do wejścia.

Na placu budowy mogą znaleźć się też kontenery medyczne, dzięki którym możliwe jest szybkie udzielanie pomocy medycznej. Ich wyposażenie jest uzależnione od indywidualnych preferencji.

Modułowe kontenery budowlane – przeznaczenie

Przeznaczenie modułowych kontenerów budowlanych uzależnione jest od ich rodzaju, a co za tym idzie – wyposażenia. Warto wiedzieć, że niektóre firmy zajmujące się projektowaniem oraz produkcją takich systemów umożliwiają wykonanie obiektu zgodnie z wytycznymi klienta, a więc w praktyce mogą być wykorzystywane na wiele różnych sposobów. Trzeba jednak zawsze pamiętać o zachowaniu ich uniwersalności, czyli o stosowaniu jednakowych wymiarów oraz systemów zamocowań, dzięki czemu możliwe jest dowolne konfigurowane i rozbudowywanie systemów modułowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *