Zwiastuny zbliżającego się porodu

Brzuch kobiety w ciąży

31 lipca 2014 • Dzieci i wychowanie • wejść: 2783

Czy zauważyłaś, że twój brzuch opadł? A może odczuwasz regularne skurcze? To zaledwie kilka z licznych zwiastunów zbliżającego się porodu. Dowiedz się jakie czynniki świadczą o tym, że lada chwila obejmiesz swoje maleństwo.

Odejście wód płodowych

Objaw ten sygnalizuje, że poród nastąpi w ciągu najbliższego czasu. Gdy odejściu wód nie towarzyszą skurcze macicy, bez pośpiechu i ze spokojem spakuj ostatnie rzeczy, weź prysznic a następnie udaj się do szpitala. Moment wycieku wód może odbywać się powolnie bądź bardzo szybko – gwałtowne chluśnięcie. Wysoce istotna jest barwa cieczy – jeśli jest bezbarwna i żółta – nie masz się czym martwić, jeżeli posiada zielony odcień – niezwłocznie dzwoń po pogotowie, bowiem może to być oznaka zamartwicy macicy, co często skutkuje niedotlenieniem dziecka.

Wydalenie czopu śluzowego

Kiedy zauważysz na bieliźnie duże ilości bezbarwnego lub żółtego śluzu niekiedy połączonego z krwią, pilnie udaj się do szpitala, bowiem z twojego organizmu został wydalony czop śluzowy. Świadczy to o tym, że twoja szyjka jest gotowa do porodu i zaczyna się skracać. Poród może zacząć się za kilka godzin jak i dni, dlatego ważne jest szybkie przybycie na porodówkę, gdzie położne i lekarze przeprowadzą dokładne badanie ginekologiczne.

Regularne skurcze

Jeżeli co kilka minut odczuwasz coraz silniejsze i regularne skurcze, bezzwłocznie udaj się do szpitala. Akcja skurczowa wskazuje na to, że urodzisz lada chwila. Gdy podczas skurczów odczuwasz bóle krzyża, twój maluszek przyjdzie na świat szybciej, niż myślisz. Bardzo ważne jest, byś na bieżąco mierzyła częstotliwość i długość skurczów – o takie informacje zapytają cię na porodówce.

Biegunka, mdłości

Te niezbyt przyjemne dolegliwości, mogą zwiastować poród. Nie masz się jednak czym martwić – w przypadku biegunki, unikniesz lewatywy (obecnie rzadko się ją wykonuje) bądź kłopotliwego momentu, jakim jest wydalenie kału podczas porodu – co oczywiście jest bardzo częste i nie należy się tego wstydzić. Owe przypadłości sygnalizują, że twój organizm chce się wypróżnić i jak najlepiej przygotować do porodu.

Gwałtowna zmiana nastroju

Choć huśtawki nastroju towarzyszą ci niemalże od początku ciąży, bez problemu zauważysz, że coś jest z tobą nie tak. Możesz być nad zwyczaj agresywna, pobudzona, oszołomiona, przerażona, bardzo zmęczona. Jeśli pojawi się ból głowy, krzyża, przyspieszone bicie serca, podwyższone ciśnienie – najlepiej powiadom swojego lekarza lub udaj się na izbę przyjęć, gdyż takie samopoczucie, jeśli nie zapowiada akcji porodowej, może zaszkodzić dziecku.