Akcesoria baristy, co potrzebuje barista i do czego?

Kawa cappuccino

27 kwietnia 2017 • Kuchnia i Kulinaria • wejść: 2521

Prowadząc kawiarnie, czy też chcąc w sposób profesjonalny zaparzać kawę, są do tego potrzebne odpowiednie akcesoria, bez których wykonanie idealnej kawy byłoby po prostu niemożliwe. Zarówno profesjonalista, jak i początkujący powinien z nich skorzystać. Jakie akcesoria będą przydatne dla baristy i do czego mogą one służyć?

Jak profesjonalnie zaparzyć kawę?

Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe, jak można byłoby się tego spodziewać. Wsypanie kawy i zalanie wrzątkiem to zdecydowanie za mało i nie oddaje tego, czym jest kawa, a z pewnością bardzo ogranicza jej niezwykłe możliwości. Żeby zaparzyć idealną kawę potrzeba do tego zarówno umiejętności, wyczucia, doświadczenia, jak również odpowiednich akcesoriów, które sprawią, że nasza kawa będzie wyjątkowa, smaczna i po prostu taka, jaka być powinna kawa.

Warto jest więc pamiętać przynajmniej o kilku podstawowych narzędziach każdego profesjonalnego baristy, a same akcesoria baristy oglądniemy przykładowo na: beanbrothers.pl/akcesoria/dla_baristy.html, gdzie można je nabyć. Każdy szanujący się barista korzysta z odpowiednio dobranych akcesoriów, żeby móc stworzyć coś wyjątkowego.

Młynek i ekspres do kawy jako podstawa dla każdego baristy

Pierwszym i podstawowym narzędzie każdego baristy i tego, kto chce zaparzyć dobrą kawę będą młynki do kawy, dzięki którym rozdrobni się ziarna, by w ten sposób przygotować je do kolejnego etapu parzenia. Podobnie wygląda to w przypadku ekspresów do kawy, które w dużym stopniu ułatwiają nam pracę związaną z parzeniem, choć jednocześnie odejmują wiele z tego, czym tak naprawdę jest własnoręczne przyrządzenie kawy.

Dzbanki do spieniania mleka

Kawa z mlekiem, to nie jedyna możliwość. W przypadku przyrządzania cappuccino czy latte, niezbędnym elementem przy przygotowaniach będzie spieniacz do mleka. Dzięki wykorzystaniu takich dzbanków, które posiadają odpowiednie do tego kształty, otrzymuję się idealną piankę, którą potem można udekorować naszą kawę. Bardzo popularnym trendem jest artystyczne dekorowania za pomocą mlecznej piany.

Dzbanki do spieniania mleka

Temper czyli ubijak

Służy on przede wszystkim do ubijania mieszanki kawowej do espresso. Może występować on w kilku wariantach i kształtach. W zależności od sposobu użycia można uzyskać różne efekty – inny da mocne naciskanie całym ciężarem ciała, a inny delikatne ułożenie na warstwie kawy. Użycie tempera pozwala na wypolerowanie kawy. Przy okazji warto również zaopatrzyć się w podstawę pod temper, tworząc tym samym gotowy zestaw.

Temper i podkładka pod temper

Termometr do mleka i waga kuchenna dla baristy

Temperatura ma tu także duże znaczenie, dlatego nie bez powodu przy parzeniu kawy wykorzystuje się termometry. Jest to bardzo proste urządzenie, które z pewnością będzie przydatne, bo pozwoli na przygotowanie mleka, a także mlecznej piany o idealnej temperaturze. Z kolei waga pomoże nam zważyć zarówno ziarna kawy, jak i wodę, co jest w wielu przypadkach niezwykle ważne, jeżeli chcemy odpowiednio dobrać proporcje.

Waga kuchenna dla baristy

Jakie jeszcze akcesoria do kawy mogą się przydać?

Tak naprawdę jeżeli chcielibyśmy wymienić całą listę, byłaby ona zaskakująco długa, bo wśród akcesoriów do kawy dla baristy znajduje się wiele, czasem by się wydawało, drobnych rzeczy, które jednak mają ogromne znaczenie przy parzeniu kawy i nie tylko. Bardzo przydatnym narzędziem są pędzle do czyszczenia młynka czy ekspresu, żeby zachować nas sprzęt w jak najlepszym stanie. Przydać może się filtr do kawy, a także odpowiednia zastawa, łyżki do różnych rodzajów napojów kawowych, kubki i filiżanki czy obijaki do fusów. Przydatne mogą być także akcesoria do dekoracji.

Temat: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *