Co odstrasza koty, czyli jak wychować domowe lwy kanapowe

czego boi się kot

15 listopada 2015 • Przyroda • wejść: 5470

Czego nie lubią koty? Jak nauczyć kota, czego mu nie wolno? Czy można kota wychować? To najczęściej zadawane pytania przez właścicieli tych małych czworonogów. Nie ma jednego złotego środka, ponieważ każdy kot jest inny. To, co jednego kota przeraża, dla innego będzie obojętne. W poniższym artykule, prezentujemy kilka czynników które odstraszają większość kotów i które mogą posłużyć jako metody wychowawcze.

Zapachy odstraszające koty

Koty nie lubią zapachu owoców cytrusowych, takich jak pomarańczy, cytryny czy mandarynki. Jeśli chcemy nauczyć kota, aby nie wchodził w określone miejsca np. do szafy wówczas można w takim miejscu rozsypać skórki tych owoców, rozlać nieco rozcieńczonego soku albo użyć cytrusowych olejków do ciast. W ten sposób kot zapamięta, że to miejsce źle pachnie i będzie go unikać.

owocowy odstraszacz kota

Koty nie lubią również zapachu octu. Jest on dobrym sposobem na koty które lubią rozrabiać w ogrodzie. Wystarczy nasączyć octem kawałek materiału i położyć go w miejscu, które szczególnie upodobał sobie nasz ulubieniec. Oprócz tego, odrzuca je także zapach perfum, dezodorantów, areozoli czy sprayów. Nie tolerują również samego dźwięku używanego kosmetyku. Dla nas taki nic nieznaczący dźwięk dla kota jest wyraźnym sygnałem do ucieczki.

silny zapach  octu

Kolejnym zapachem którego nie tolerują koty to zapach geranium. To jest dobry sposób żeby oduczyć kota grzebania w kwiatkach. Wystarczy do każdej doniczki dodać jedno ziarenko lub pokropić ziemię olejkiem z geranium, a kot już nigdy więcej nie zbliży się do żadnego kwiatka.

kot w ogrodzie

Jeszcze innym zapachem, za którym większość kotów nie przepada to naftalina. Ten zapach sprawia, że koty uciekają aż się kurzy ponieważ ma zdecydowanie mocniejsza woń niż owoce cytrusowe czy ocet. Pamiętajmy jednak, że koty to indywidualiści, więc to co zadziała na jednego, niekoniecznie musi podziałać na drugiego. Dlatego należy dobrze obserwować zachowanie swojego kota oraz to, czego nie lubi.

Hałas, krzyk, nagły rumor – to wystraszy każdego kota

Koty są z natury strachliwe i płochliwe dlatego poczucie lęku i niepewności zawsze towarzyszy każdym zmianom, jakie dokonują się w życiu kota. Mamy tu na myśli takie przypadki jak pojawienie się nowego zwierzaka, zmianę w umeblowaniu, obce zapachy, wizytę gości, podróż samochodem, wizytę u weterynarza itp.

Jednak szczególnie nerwowo reagują na hałasy oraz nagłe i niespodziewane głośne dźwięki (np. spadający garnek). Zdarzają się też tacy panikarze, którzy uciekają na widok najmniejszych i najmniej niebezpiecznych przedmiotów.

Czy koty boją się wody?

Najbardziej ze wszystkiego koty nie lubią wody, dlatego jednym z najszybszych sposobów przegonienia kota, jest opryskanie go wodą. Wystarczy zamoczyć ręce w wodzie i posłać mu kilka kropel na pyszczek, a od razu zrozumie że trzeba zmykać.

Woda jest też dobrym sposobem na odstraszenie kotów z ogrodu. Wystarczy zainstalować kilka zraszaczy z czujnikami ruchu. Za którymś z kolei spryskaniem, kot nauczy się że w tym ogrodzie czai się coś czego nie lubi i zaprzestanie swoich wykopalisk w sadzonkach czy innych roślinach.

Temat: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *