Czy AC jest obowiązkowe przy kredycie samochodowym?

roztrzaskana lampa w samochodzie w czerwonym kolorze

24 lipca 2014 • Finanse i Ekonomia, Motoryzacja i Transport • wejść: 4767

Niejedna osoba marzy o idealnym samochodzie, który spełni wszystkie jej marzenia i sprosta najbardziej wyszukanym potrzebom. Nie każdego jednak stać na auto ze snów i tu z pomocą przychodzą różnego rodzaju pożyczki oraz kredyty.

Ubezpieczenie samochodu na kredyt

Zastanawiając się jednak nad zapożyczeniem, które miałoby na celu kupno samochodu, na jakim nam zależy, wziąć musimy pod uwagę szereg regulacji oraz obowiązków, jakie musi wypełnić osoba, starająca się o taki kredyt. Mowa między innymi o ubezpieczeniu. O ile OC z kredytem czy też nie, jest obowiązkowe, tak wymagane jest od nas również wykupienie dobrowolnego w normalnych okolicznościach Autocasco, czyli AC.

Na jakich zasadach przyznaje się kredyt samochodowy?

Oferty banków prześcigają się dziś w tym, aby spełnić oczekiwania swych klientów, oferując im zarówno kredyty gotówkowe na zakup jakichkolwiek dóbr, ale także kredyty mieszkaniowe, inwestycyjne i samochodowe, które skupiają się już na konkretnych wymaganiach i potrzebach. Kredyt samochodowy można wziąć zresztą zarówno na auto nowe, jak i używane.

Co powinna zawierać umowa kredytowa?

Podpisując z bankiem umowę kredytową, możemy mieć pewność, że pieniądze na zakup wymarzonego pojazdu wypłacone zostają przed jego zakupem, aby kredytobiorca mógł uiścić wymaganą opłatę osobie lub firmie sprzedającej auto. Po dokonaniu transakcji, osoba, która wzięła kredyt zobowiązana jest do tego, aby przedłożyć przed pracownikiem banku umowę kupna-sprzedaży albo odpowiednią fakturę. Bank obejmuje wówczas samochód zabezpieczeniami na wypadek uchylania się od spłaty kredytu, wśród których wymienić można między innymi częściowe przewłaszczenie pojazdu, dzięki któremu bank staje się współwłaścicielem auta. Umowa powinna zawierać tego typu informacje oraz precyzować, ile obowiązuje nas rat i w jakim terminie powinny być one spłacone.

Czy można uniknąć konieczności opłacania AC?

Wśród obowiązków, jakie nakłada na swego kredytobiorcę bank, nierzadko znajduje się również konieczność wykupienia polisy AC, co nie dla każdego jest kwestią korzystną i pożądaną, ponieważ ubezpieczenie to wiąże się opłacaniem wysokich corocznych składek, stanowiąc tym samym dodatkowe, niemałe koszty zaciągania kredytu.

Kredyt samochodowy czy gotówkowy?

O ile nie możemy raczej liczyć na kredyt bez obowiązkowego Autocasco, ciekawą opcją jest w tym przypadku wzięcie pożyczki gotówkowej, w przypadku której nie musimy podawać celu, na jaki ją przeznaczymy, przez co nie mamy również obowiązku opłacać dodatkowego AC. O ile oprocentowanie jest wówczas mniej korzystne, może nam się to mimo wszystko opłacić, ponieważ redukujemy w ten sposób koszty samej polisy.

Czy warto wykupić AC?

Warto zastanowić się zatem, czy ubezpieczenie Autocasco jest nam potrzebne, czy raczej nie chcemy ponosić dodatkowych wydatków i wybrać w ten sposób idealną opcję zorganizowania pieniędzy na nasz wymarzony samochód. Pamiętajmy jednak, że czasami dla własnego dobra lepiej zapłacić więcej i mieć zagwarantowaną również tę formę zabezpieczenia pojazdu na wypadek stłuczki, ponieważ nigdy nie wiemy, kiedy może się ono przydać.

jeden komentarz do Czy AC jest obowiązkowe przy kredycie samochodowym?

  1. Luzak pisze:

    Lepiej mieć AC niż nie mieć. Jak macie na to kasę, to nad czym się tu zastanawiać? Myślę, że nie ma co ryzykować. Dzisiaj o stłuczkę bardzo łatwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *