Czym jest odkurzacz centralny? Jakie są zalety takiego urządzenia?

Odkurzanie dywanu i drewnianej podłogi

10 listopada 2016 • Dom i Ogród, Zdrowie i uroda • wejść: 1841

Wiadomo, że o wiele lepiej mieszka się w domu, w którym panuje porządek. Jednak utrzymanie czystości nie jest aż tak prostą rzeczą, każdy szuka sposobu, by ułatwić sobie te żmudne czynności. Niektórzy myślą o tym już na etapie budowy domu, montując centralny odkurzacz. Czym jest to urządzenie oraz co przemawia za jego montażem?

Co to w ogóle jest centralny odkurzacz?

Centralny odkurzacz, jak sama nazwa wskazuje, jest odkurzaczem, lecz działa na trochę innej zasadzie niż normalne urządzenie. Standardowy odkurzacz jest małym, mobilnym urządzeniem, jakie musimy sami przenosić z miejsca na miejsca, odkurzając w domu. Może być to szczególnie męczące, gdy musimy wnosić i znosić je po schodach. Natomiast centralny odkurzacz jest jakby integralną częścią domu. Montuje się go już na etapie budowy domu, w ten sposób można łatwo i dobrze rozplanować cały jego układ. Nie składa się on bowiem z jednej części, a z wielu elementów, jakie trzeba połączyć w jedną instalację.

Odkurzacz centralny podczas pracy

Serce tego urządzenia, czyli jednostkę centralną umieszcza się w jakimś pomieszczeniu gospodarczym, czyli tam, gdzie nie będzie przeszkadzać. Musi być do niej łatwy dostęp tak, by móc usuwać nagromadzone nieczystości. Natomiast do takiej jednostki podłączone są rury, jakie umieszcza się w ścianach tak, by nie były widoczne. Rury te dochodzą do gniazd ssących, do jakich wystarczy podłączyć elastyczny przewód, by móc odkurzyć mieszkanie. Ważne, by dobrze przemyśleć ułożenie takich gniazd tak, aby wygodne było korzystanie z odkurzacza. W każdym pomieszczeniu dobrze jest zrobić przynajmniej jedno.

A co z kosztami?

W wielu miejscach można poczytać o zaletach takiego systemu, na przykład tu: http://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/narzedzia-i-artykuly/porzadki-i-chemia/odkurzacze/odkurzacz-centralny-porzadek-pod-kontrola.html. Nie powinno to dziwić, ponieważ faktycznie taka instalacja jest dobrym rozwiązaniem. Niektórzy jako dużą wadę wymieniają jej wysoki koszt. Faktycznie taniej jest kupić normalny odkurzacz, jednak patrząc z dalszej perspektywy, wartość domu, w jakim znajduje się takie urządzenie, idzie do góry. Gdybyśmy chcieli w przyszłości taki dom sprzedać, to tylko na tym zyskamy.

Odkurzacz i zielona wykładzina

Oprócz tego nieruchomość, jaka posiada taką instalację, jest bardziej atrakcyjna w oczach ewentualnego nabywcy. Gdy natomiast mowa o kosztach, to można je z powodzeniem rozłożyć przynajmniej na dwa etapy. Można bowiem podczas budowy najpierw zamontować instalację w ścianach, dopiero po jakimś czasie dokupić jednostkę centralną.

Plus dla zdrowia

Oprócz wspomnianych wcześniej zalet nie sposób wymienić tych, jakie mają wpływ na nasze zdrowie. W związku z tym, że prędkość powietrza w rurach dochodzi nawet do 130 km/h, siła ssąca urządzenia jest również bardzo duża. Dlatego odkurzanie jest o wiele dokładniejsze. Z powodzeniem pozbędziemy się również drobnoustrojów oraz roztoczy. Zabrudzenia usuwane są nie tylko powierzchniowo, ale również z głębszych warstw dywanów. Cały kurz oraz zanieczyszczone powietrze usuwane są na zewnątrz, pozostawiając przyjemne uczucie czystości. To ogromna zaleta dla osób cierpiących na alergię. Szczególnie też polecamy to rozwiązanie dla pokoju niemowlaka, w którym kwestie higieny są priorytetem. Więcej o tym pod tym linkiem https://kochamczytac.pl/jak-urzadzic-pokoj-niemowlaka-aby-byl-funkcjonalny-i-bezpieczny/.

Odkurzacz centralny może i do najtańszych nie należy, jednak niewątpliwie jego zalety rekompensują koszty. Warto wziąć pod uwagę taki wydatek, gdy budujemy swój wymarzony dom. W kontekście dużych wydatków związanych z budową koszt takiego urządzenia nie przedstawia się już tak źle. Trzeba zdawać sobie również sprawę z tego, że jeśli zmienimy zdanie później, gdy już przeprowadzimy się do nowego domu, to zamontowanie odkurzacza centralnego będzie wiązało się z dużym remontem. Warto to przemyśleć.

jeden komentarz do Czym jest odkurzacz centralny? Jakie są zalety takiego urządzenia?

  1. Alina 0_0 pisze:

    Ciekaw pomysł, nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest, dobrze wiedzieć, może się przydać w niektórych domach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *