Gdzie warto pracować jako doradca klienta?

Doradca klienta

18 października 2021 • Finanse i Ekonomia, Inne • wejść: 3537

Doradca Klienta to zawód, który daje dużo satysfakcji. Jest to jednak posada dla osób, które lubią kontakt z ludźmi. Doradcą klienta możesz być w różnych firmach. To głównie od profilu przedsiębiorstwa zależy, jak będą wyglądały Twoje codzienne obowiązki.

Doradca klienta – główne obowiązki

To, co odróżnia Doradcę Klienta od Sprzedawcy, to zakres obowiązków i często nieco bardziej zróżnicowane zadania. Jednak duża część pracy Doradcy Klienta to prezentowanie nowym i obecnym już klientom oferty czy produktów danej firmy. To, czym będziesz się zajmować, zależy w głównej mierze od specyfiki firmy, w której będziesz realizować codzienne zadania.

Główne zadania Doradcy Klienta to uwzględnione w zakresie jego stanowiska realizowanie celów. Doradca Klienta może bowiem pracować na tak zwanym Back Office, czyli doradzać klientom dzwoniącym do firmy, realizować reklamacje i zamówienia, oraz prowadzić aktywną sprzedaż przez telefon. Dodatkowo, w niektórych firmach na tym stanowisku, Doradca Klienta prowadzi bezpośrednie rozmowy z klientami firmy, a także przygotowuje różnego rodzaju umowy i aneksy. Doradcy Klienta pracują także w sklepach, jak sprzedawcy i osoby informujące o asortymencie.

Praca Doradcy Klienta to doskonałe zajęcie dla kogoś, kto chce rozwijać się w relacjach interpersonalnych. Jeśli szukasz pracy, warto zajrzeć na www.gowork.pl/praca/doradca-klienta. Działanie na tym stanowisku wiąże się z rozwojem i wieloma możliwościami awansu.

Na czym polega praca Doradcy Klienta w banku?

Jedną z najczęściej wybieranych opcji w przypadku Doradcy Klienta jest praca w banku. Takie stanowisko wiąże się z dużą odpowiedzialnością i podstawową znajomością prawa bankowego. Ponadto trzeba mieć wiedzę na temat produktów bankowych i na bieżąco ją aktualizować podczas szkoleń. Praca Doradcy Klienta w banku polega w głównej mierze na rozmowie z klientami, którzy przychodzą do placówki w sprawie różnego rodzaju wątpliwości dotyczących swojego konta, oraz chcących skorzystać z oferty banku –  kredytów czy kantorów walutowych. Obowiązki są więc na tym stanowisku bardzo zróżnicowane. Plusem w przypadku pracy w banku jest możliwość szybkiego awansu, a co za tym idzie – osiągnięcia wyższego wynagrodzenia.

Doradca Klienta w banku może oczekiwać całkiem sporych zarobków. Średnio zaczynają się one od około 4000 złotych brutto. Specjalista na tym stanowisku może zarobić nawet 18 000 złotych brutto.

Praca jako Doradca Klienta przez telefon

Wiele firm zatrudnia Doradców Klientów do sprzedaży telefonicznej oraz pracy w dziale Back Office. Zależnie od firmy i działu, będziesz na tym stanowisku odpowiedzialny za kontakt z klientami w celu aktywnej sprzedaży lub doradztwa. Zarobki są tutaj zależne od firmy, jednak nie należy spodziewać się zbyt zawrotnych sum. Najbardziej stresująca będzie praca w dziale sprzedaży, gdzie zarobki w dużej mierze kształtuje sam konsultant. Wiele firm zatrudnia jednak doradców mówiących po angielsku, ponieważ obsługują oni klientów z innych krajów. Są to w dużej mierze firmy informatyczne i korporacje, które otwierają swoje oddziały w Polsce i mogą zaproponować pracownikom lepsze zarobki. Praca w takim dziale dla początkującego Doradcy Klienta to około 4000 złotych brutto. Stawka może wzrastać wraz ze stażem i awansem.

Co robi Doradca Klienta w sklepie?

Bardzo często różnego rodzaju sklepy poszukują Doradców Klienta na stanowisko sprzedawcy. Takie osoby możesz spotkać między innymi w większych sklepach, na przykład ze sprzętem elektronicznym. Ich obowiązki to dzielenie czasu między pracą na kasie a doradzaniem klientom w zakresie produktów, a także realizowanie reklamacji i innych spraw klientów. Zarobki na tym stanowisku również nie są zawrotne, jednak często wynoszą one nieco ponad najniższą krajową. Wielu Doradców Klienta jest również poszukiwanych do sklepów internetowych – w tym przypadku zarobki są nieco większe, jednak również oscylują wokół 4000 złotych brutto (często jest to jednak mniej).

.

2 komentarze do Gdzie warto pracować jako doradca klienta?

  1. Klaudia007 pisze:

    Myślę sobie, że to bardzo fajna praca. Zwłaszcza dla osób, które lubią kontakt z innymi. A nie jest to typowo stanowisko sprzedawcy, gdzie zawsze to samo się robi. Każdy dzień to inne wyzwania, ale jednak w ramach tych samych obowiązków. Jak dla mnie – mega opcja.

  2. Amelia pisze:

    Też wydaje mi się, że to ciekawa i na pewno bardzo rozwijająca praca, ale nie dla każdego. Trzeba mieć odpowiednie predyspozycje, wiele osób bardzo męczy się takim ciągłym kontaktem z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *