Horrory na faktach – lista 10

Mężczyzna ogląda horror

27 lipca 2020 • Ludzie i Społeczeństwo • wejść: 1767

Żaden gatunek filmowy nie przyprawia tak o ciarki, jak horror inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Pojawiający się w nich seryjni mordercy, socjopaci, nawiedzone domy itp. nie zawsze są wytworem wyobraźni, lecz odzwierciedleniem prawdziwych wydarzeń. W poniższym artykule prezentujemy top 10 najlepszych horrorów opartych na faktach.

  1. Egzorcysta, 1973
  2. Zjedzeni żywcem, 1977
  3. Amityville, 1979
  4. Dziewczyna z sąsiedztwa, 2007
  5. Teksańska masakra piłą mechaniczną, 2003
  6. Szczęki, 1975
  7. Koszmar z Ulicy Wiązów, 1984
  8. Wzgórza mają oczy, 1977
  9. Udręczeni, 2009
  10. Obecność, 2013

1. Egzorcysta, 1973

Na pierwszym miejscu nie mogło zabraknąć prawdziwego klasyka tego gatunku, czyli opowieści o 12-letniej dziewczynce, opętaną przez demoniczną siłę, którą próbują z niej wyrwać matka oraz dwóch księży egzorcystów. Wydarzenie miało miejsce w 1949 roku i w rzeczywistości dotyczyło chłopca, a okoliczności dotyczące samego opętania nie były tak drastyczne, jak te ukazane w filmie. Jednak właśnie ta kultowa produkcja dała początek innym filmom grozy, których historie były oparte na faktach.

2. Zjedzeni żywcem, 1977

Jest to historia właściciela małego hotelu, będącego jednocześnie seryjnym mordercą, który ofiary rzuca na pożarcie swojemu pupilowi, krokodylowi. Wydarzenia, będące inspiracją dla tego filmu, miały miejsce na początku minionego stulecia w Teksasie. Właściciel miejscowego zajazdu Joe Bal posiadał staw, w którym pływały aligatory. Mężczyzna był przesłuchiwany i podejrzewany o zabójstwo żony i kochanki jednak nigdy nie przyznał się do winy. Dopiero jego współpracownik zeznał, że pomagał Ballowi w pozbywaniu się ciał, rzucając je na pożarcie gadom. Przypisuje się mu zabójstwo ponad 20 kobiet.

3. Amityville, 1979

Najsłynniejszy na całym świecie nawiedzony dom. To tutaj, w tym nowojorskim domu dokonano brutalnego, wielokrotnego morderstwa. Historia ta najpierw stała się kanwą książki, a dopiero potem trafiła na ekrany kin. Młode małżeństwo przeprowadza się z trójką dzieci do „wymarzonego” domu, w którym z czasem zaczynają dziać się dziwne, przerażające i trudne do uwierzenia zjawiska, które zmuszają ich do ucieczki po 28 dniach. Cała sprawa od lat wzbudza wiele kontrowersji i jest kwestionowana co do jej autentyczności.

4. Dziewczyna z sąsiedztwa, 2007

Film oparty na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w 1965 roku w stanie Indiana w USA. Do drastycznych i dantejskich scen dochodziło w domu Gertrude Baniszewski, która wraz z dziećmi sąsiadów w najgorszy i najbardziej brutalny sposób, znęcała się psychicznie i fizycznie na nastolatce z sąsiedztwa, czym doprowadziła do jej śmierci. Film nieco odbiega od prawdziwych wydarzeń, ale i tak stanowi bardzo wierne odzwierciedlenie tego, co spotkało niewinną dziewczynę.

5. Teksańska masakra piłą mechaniczną, 2003

Ten film został w wielu krajach zakazany ze względu na bardzo wysoki poziom przemocy. Oglądamy w nim grupkę nastolatków, którzy padają ofiarą seryjnego mordercy zabijającego piłą mechaniczną, który dodatkowo przejawia kanibalistyczne tendencje. Postać, którą inspirowali się filmowcy podczas pracy nad scenariuszem, to Edward Gein, seryjny morderca siejący postrach w Wiscounsin w latach 50. Dokładnie tak jak zostało przedstawione w filmie, nosił na twarzy maski zrobione ze skóry swoich ofiar, a ich szczątki wystawiał jak ozdoby na swojej posesji. Nigdy nie zdobyto twardych dowodów na to, że Gein był kanibalem. Takie przypuszczenie zostało wysnute, kiedy podczas przeszukania jego domu, na patelni znajdującej się na kuchennym piecu znaleziono ludzkie serce. Gein stał się również inspiracją dla postaci pojawiających się w filmie „American Psycho” oraz „Milczenie owiec”.

6. Szczęki, 1975

Tym filmem zamykamy usta wszystkim niedowiarkom uważającym, ze zmasowany atak rekinów ludojadów jest niemożliwy. Kolejny klasyk horrorów inspirowany wydarzeniami z Jersey Shore z 1916 roku udowadnia, że jest to możliwe. Ataki rekinów, jakie miały wtedy miejsce zostały zignorowane przez ówczesne władze, które postanowiły nie zamykać plaż, umożliwiając turystom jej swobodne korzystanie i kąpanie się w wodzie, podając się w ten sposób krążącym wokół rekinom na tacy. Do dzisiaj nie wiadomo jakiego rodzaju były to wtedy rekiny, lecz przypuszcza się, że mogły być to żarłacze białe lub tępogłowe. W filmie zobaczymy opowieść o policjancie, który postanawia schwytać polującego na ludzi wielkiego rekina.

7. Koszmar z Ulicy Wiązów, 1984

Jeden z najlepszych filmów grozy wszech czasów. Nie jest to co prawda horror ściśle oparty na faktach, jednak sam pomysł o stworzeniu oszpeconego i przerażającego mordercy, który dopada swoje ofiary w snach, powstał po zapoznaniu się z pewnymi wydarzeniami jakie miały miejsce w południowo-wschodniej Azji. Odnotowano wówczas kilka przypadków osób, które zmarły we śnie z całkowicie niewyjaśnionych przyczyn. Jedną z „ofiar” był 21-letni syn fizyka, który mówił wcześniej swoim rodzicom o strasznych i morderczych snach, jakie nawiedzały go od pewnego czasu. Oczywiście, został zignorowany. Feralnego dnia położył się do łóżka, a kilka godzin później cały dom został postawiony na równe nogi. Z pokoju chłopca dochodziły przeraźliwe krzyki i błaganie o pomoc, jednak rodzicom nie udało się dostać do pokoju, ponieważ jakaś niewyobrażalna siła, blokowała drzwi.

8. Wzgórza mają oczy, 1977

Film ukazuje historię rodziny, której samochód rozbija się na pustyni i wkrótce zostają zaatakowani przez kanibali mutantów. Wiadomo, że to już był zabieg mający na celu ubarwienie całej akcji, natomiast samo tło wydarzeń jest jak najbardziej prawdziwe. Twórcy filmu zainspirowali się postacią Sawneya Beana uchodzącego za założyciela rodziny szkockich kanibali. Razem z żoną, a także licznym potomstwem (46 dzieci w tym wnukowie pochodzący z kazirodczych związków) zabili i zjedli ponad tysiąc osób. Zamieszkiwali oni jaskinię Bannane Head w pobliżu Galloway, początkowo utrzymując się z pieniędzy zrabowanym przejeżdżającym turystom. Jednak z czasem, kiedy rosła liczba osób do wyżywienia, ale brakowało chęci do podjęcia zwykłej pracy, postanowili polować na ludzi. Ten proceder trwał przez bardzo długie lata.

9. Udręczeni, 2009

Oparta na faktach historia rodziny Snedekerów, która wprowadza się do starego domu, który wcześniej wykorzystywany był jako dom pogrzebowy. Wedle opowieści miało dochodzić tu do tajemniczych, makabrycznych i niewyjaśnionych zdarzeń jak objawiające się zjawy, ataki niewidzialnej siły na domowników, a nawet do opętania. Jako pierwszy dziwnych wydarzeń doświadczył najstarszy syn, którego pokój znajdował się w piwnicy. Miał on widzieć duchy, ale jego opowieści początkowo nie były brane na poważnie. Do czasu…

10. Obecność, 2013

Film oparty na aktach sprawy prowadzonej przez małżeństwo Ed i Lorraine Warren, śledczych zajmujących się zjawiskami paranormalnymi. Historia dotyczy wydarzeń jakie miały miejsce na farmie na Rhode Island w latach 70. ubiegłego wieku. Wspomniane małżeństwo zostało wezwane do rodziny, która po wprowadzeniu się do nowego domu, zaczęła doświadczać dziwnych i przerażających zjawisk. Jeden ze świadków tamtych wydarzeń po obejrzeniu produkcji stwierdził, że z wyjątkiem kilku szczegółów wymyślonych przez filmowców, cały film jest bardzo zbliżony do prawdy.

Temat: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *