Ile kosztuje napisanie pozwu rozwodowego?

2 lipca 2014 • Polityka i Prawo • wejść: 27553

W Polsce około 30% małżeństw kończy się dziś rozwodem. Przyczyną jest zazwyczaj niezgodność charakterów, niewierność lub nadużywanie alkoholu. Choć nie jest to łatwa droga dla rozstającej się pary, stanowi ona czasami jedyne sensowne wyjście z nieprzychylnej dla obu stron sytuacji.

Aby dopełnić wszelkich formalności, związanych z przeprowadzeniem sprawy rozwodowej, na początku należy napisać odpowiedni pozew. Można zlecić to zadanie prawnikowi, można też jednak zająć się tym na własną rękę

Rozwód z winą czy bez winy? Opłata za pozew

Nie ma jednej konkretnej kwoty, którą prawnik bierze za napisanie pozwu rozwodowego. W zależności od wybranej kancelarii ceny oscylują wokół 100 do 200zł za pozew o rozwód bez orzekania o winie. Jeżeli decydujemy się na rozwód z orzekaniem o winie, ceny te wzrastają, wtedy też jednak pomoc prawnika jest niezbędna. Pamiętać należy także, że to dopiero początek opłat, jakie poniesiemy w związku z przeprowadzanym rozwodem.

Jeśli zdecydujemy się na pozew rozwodowy bez orzekania o winie, jesteśmy w stanie spisać go na własną rękę. Odpowiednie wzory i wnioski znajdziemy zazwyczaj w siedzibie sądu za szklaną gablotą. Korzystać możemy również i z tych, znalezionych w Internecie. W pozwie rozwodowym wnioskuje się o rozwód z lub bez orzekania o winie, o ustalenie miejsca pobytu dzieci poniżej osiemnastego roku życia oraz o zarządzenie alimentów dla dzieci dla rodzica, u którego będą one mieszkać.

Jakie dokumenty dołączyć do pozwu rozwodowego?

Do każdego pozwu rozwodowego dołączone powinno być uzasadnienie, w którym spisujemy zazwyczaj okoliczności zawarcia związku małżeńskiego, przyczyny rozpadu pożycia oraz ewentualną liczbę i wiek wspólnych dzieci. Informacje powinny być szczegółowe, lecz ujęte w sposób zwięzły i klarowny. Pozew należy podpisać własnoręcznie. Jeżeli jednak reprezentuje nas prawnik, to właśnie on, jako nasz przedstawiciel może złożyć na pozwie swój podpis. Znajdować powinna się tam również data, a także miejsce sporządzenia wniosku i skierowanie do odpowiedniego sądu okręgowego.

Kluczowe informacje w pozwie rozwodowym

Pozew o rozwód zawierać musi również informacje takie jak:

  • imię i nazwisko powoda oraz pozwanego wraz z dokładnymi adresami zamieszkania;
  • wniosek o rozwiązanie związku małżeńskiego z lub bez orzekania o winie,
  • wniosek o powierzenie władzy rodzicielskiej nad wspólnymi niepełnoletnimi dziećmi, o określenie wysokości alimentów oraz o zarządzenie kosztów procesu na rzecz powoda;
  • uzasadnienie;
  • dowody w postaci przesłuchania stron lub świadków;
  • załączniki – odpis skróconego aktu małżeństwa, odpisy skróconych aktów urodzenia dzieci i zaświadczenia o dochodach.

Tego typu pozew składa się zazwyczaj w trzech egzemplarzach. Pierwszy wysyłany jest do osoby pozwanej, drugi zostaje u powoda, a trzeci w kartach spraw sądowych. Złożenie pozwu kosztuje 600zł.

Całkowite koszty związane z koniecznością wynajęcia prawnika, reprezentującego nas w sprawie rozwodowej (na ogół te z orzekaniem o winie) zaczynają się od 1500zł i zależą w dużej mierze od charakteru danej sprawy.

Temat: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *