Jak dbać o zęby i jamę ustną?

Kobieta myjąca zęby

30 sierpnia 2016 • Zdrowie i uroda • wejść: 2214

Zadbane i czyste zęby to nie tylko kwestia estetyczna, mająca wpływ na nasz wygląd, ale także ma to duże znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Zaniedbując nasze uzębienie narażamy się na liczne choroby i problemy, które prędzej czy później pchną nas na fotel dentystyczny z powodu uciążliwego bólu, a takie spotkanie może nie zakończyć się zbyt dobrze. Jak dbać o zęby i jamę ustną by cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiecham jak najdłużej?

Szczotkuj zęby regularnie

Regularne szczotkowanie zębów jest bardzo ważne. Nie bez powodów lekarze wciąż podkreślają to, jak istotne jest, by myć zęby po każdym posiłku, a w najlepszym razie co najmniej dwa razy dziennie. To, co jemy i pijemy zawsze pozostawia swój ślad na zębach, a zbierające się tam resztki jedzenia, osad z kawy czy innych napoi w końcu może doprowadzić do choroby zębów. Szczotkowanie pomaga w usuwaniu wszelkich zabrudzeń oraz pozostawionych resztek, dzięki czemu baterie nie mają szans na zbytnie nagromadzenie.

Jak i czym myć zęby?

Przede wszystkim najlepszym rozwiązaniem byłoby używanie nie tylko szczoteczki, ale również i nici dentystycznej oraz płynu do ust. Jeżeli chodzi o szczoteczkę, to trzeba ją wcześniej dopasować, ponieważ rozróżniamy trzy rodzaje: miękką, średnią oraz twardą. Miękkie włosie zaleca się osobom z wrażliwymi dziąsłami, szczoteczki średnie uznawane są za uniwersalne do użytku ogólnego, z kolei włosie twarde jest raczej rzadko zalecane i dla osób o mocnych, zdrowych i odpornych dziąsłach. Zęby należy szczotkować przez minimum dwie minuty, nie zapominając o zębach znajdujących się z tyłu (wielu ludzi traktuje je pobieżnie z powodu trudnej dostępności).

Szczoteczka do zębów i pasta

Nitkuj i płucz zęby

Najczęściej ludzie skupiają się przede wszystkim na szczoteczce, ale nić dentystyczna oraz płyny do płukania ust są równie ważne. Dzięki nici pozbędziemy się tych wszystkich zanieczyszczeń znajdujących się w przestrzeni międzyzębowej, do których szczoteczka nie mogła dotrzeć. Płyn do płukania ust jest tu równie ważny – usuwa pozostałe resztki jedzenia i zabija bakterie, które już zaczęły się gromadzić. Dodatkowo można również kupić specjalne płyny, które łagodzą zapalenia dziąseł, podrażnienia, likwidują nieprzyjemne zapachy czy też pomagają ograniczać gromadzenie się kamienia nazębnego.

Czyść język

To coś, o czym bardzo często się zapomina. Język jest ogromnym siedliskiem bakterii. Jedzenie i picie, które spożywamy osadzają się nie tylko na zębach, ale także i języku, a skoro czyścimy zęby, to i język powinien być poddany temu procesowi. Powinno się go czyścić codziennie, najlepiej wieczorem i można to robić szczoteczką, a wiele z nich posiada również specjalną powierzchnię do czyszczenia języka, więc tym bardziej warto z tego korzystać.

Mężczyzna pokazujący język

Uważaj na to, co jesz i pijesz

Wszystko, co jemy i pijemy zostaje na zębach. W takim wypadku powinno się przynajmniej znacząco ograniczyć niektóre produkty, w takich bogatych w cukier lub skrobię. Słodkie napoje, jak cola czy też napój przez wielu uznawany za nektar bogów, czyli kawa także źle wpływają na uzębienie, a ich nadmierne spożywanie może doprowadzić nie tylko do odbarwień, ale także znacznych uszkodzeń szkliwa, co daje pożywkę dla bakterii.

Wizyty u dentysty to podstawa

Mycie zębów to jedno, ale nie można zapominać o wizytach u stomatologa. Powinno się chodzić na badania przynajmniej da razy do roku. Dodatkowo w gabinecie dentystycznym lekarz może przeprowadzić zabieg oczyszczania zębów i usuwania kamienia nazębnego, który prędzej czy później i tak się nagromadzi. Lepiej jednak zdecydować się na takie regularne wizyty, niż potem lecieć do lekarza, co zaczął boleć ząb, a jak ząb boli, to o niczym dobrym to nie świadczy.

jeden komentarz do Jak dbać o zęby i jamę ustną?

  1. biały oleander pisze:

    To wszystko racja. Ja niestety musiałam zrezygnować z picia herbaty w dużych ilościach, chociaż ją uwielbiam, bo zostawia nieładny osad na zębach, który potem ciężko mi usunąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *