Jak leczyć trądzik młodzieżowy, a co stosować na trądzik u dorosłych?

Twarz zasłonięta włosami i okularami

29 sierpnia 2016 • Zdrowie i uroda • wejść: 2259

Trądzik to zmora, która dotyka zarówno młodzież w okresie dojrzewania, jak również i coraz większą ilość osób dorosłych. Odpowiadają za to zarówno czynniki genetyczne oraz środowiskowe, ponieważ żyjemy w dosyć zanieczyszczonym powietrzu, a to odbija się na naszej skórze. Trądzik u młodzieży i u dorosłych jest jednak inny, a co za tym idzie, w obu przypadkach dobrze byłoby zastosować inne metody leczenia. Jak walczyć z trądzikiem?

Trądzik młodzieńczy, trądzik dorosłych

Trądzik to nic innego jak krosty, które pojawiają się przeważnie na naszej twarzy, ale nie tylko, ponieważ mogą również objawić się w innych częściach ciała, jak chociażby plecy. Kiedyś w przeważającej liczbie był to problem przede wszystkim dzieci w okresie dorastania, jednak obecnie może dotknąć już każdego niezależnie od wieku. Przez wielu trądzik dorosłych jest uznawany za chorobę społeczno-cywilizacyjną, za co odpowiadać może trym życia, stres, zła dieta. Na szczęście jednak metod walki z tą nieprzyjemną chorobą skóry jest na tyle dużo, że da się tą walkę skutecznie wygrać. Najlepiej przy tym byłoby zgłoszenie się do dermatologa, aby wybrał on najlepszy możliwy sposób dostosowany do naszego wieku indywidualnych potrzeb.

Jak leczyć trądzik młodzieńczy?

Metod leczenia trądziku młodzieńczego jest kilka w zależności od rodzaju schorzenia i jego nasilenia. Najczęściej stosuje się środki zewnętrzne w postaci maści, kremów, żeli, które działają najlepiej przy trądziku zaskórnikowym. Gdy mamy do czynienia z trądzikiem grudkowo-ogólnym, wówczas lekarze decydują się na użycie antybiotyków, które mają działania antybakteryjne. Z kolei przy trądziku ropowiczym, gdy dotychczasowe działania nie dają rezultatów, wtedy stosuje się izotretynoinę, aby zahamować wydzielanie sebum oraz działać przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Wszelkie leki powinien dobrać lekarz.

Twarz kobiety z trądzikiem

Jak leczyć trądzik dorosłych?

Leczenie trądziku u dorosłych wygląda dość podobnie, jak w przypadku młodzieży, jednak podstawowa różnica polega na tym, że o ile u młodszych pacjentów stara się leczyć metodami zewnętrznymi i dopiero potem wewnętrznymi, tyle u osób dorosłych w fazę użycia leków wchodzi się szybciej. Są to zazwyczaj antybiotyki, izotretynoina oraz terapia hormonalna. Skóra dorosłych często jest zdecydowanie bardziej przesuszona, dlatego też bardzo ważne jest jej właściwe nawilżenie przez specjalne kremy oraz żele do mycia twarzy – ważne, żeby były one delikatne i nie blokowały dodatkowo gruczołów skórnych. Stosuje się także środki o charakterze przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym oraz regulującym czynności gruczołów łojowych (warto zastosować kwas azelainowy). Dobrze jest również zażywać witaminy C, B2, PP oraz pić ziołowe herbaty typu ziele bratka czy liść pokrzywy.

Trądzik najlepiej leczyć z dermatologiem

Zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe często starają się leczyć trądzik samodzielnie, korzystając z różnego rodzaju preparatów dostępnych na rynku, czego zdecydowanie powinno się unikać. Wiele z tych preparatów jest dobrych, jednak nieumiejętne ich dobranie może nie tylko nie pomóc naszej skórze, ale jeszcze pogorszyć stan chorobowy. Trądzik u osób dorosłych oprócz zmian skórnych ma także charakter psychologiczny – z badań wynika, że wiele osób dorosłych (większość to kobiety) dotkniętych trądzikiem skarży się na gorsze samopoczucie i zaburzenie poczucia atrakcyjności. Nie ma się jednak co zamartwiać, bo da się to leczyć, ale żeby leczyć skutecznie, najlepiej udać się do specjalisty.

2 komentarze do Jak leczyć trądzik młodzieżowy, a co stosować na trądzik u dorosłych?

  1. Megan pisze:

    Każdy rodzaj trądziku da się wyleczyć, ale najlepiej od razu iść do dermatologa. I to jakiegoś dobrego. Nie każdy lekarz potrafi postawić trafną diagnozę i wyleczyć pacjenta.

  2. Stefa pisze:

    Nie wiesz jak leczyć trądzik? Zdrowo się odzywiaj, wyeliminuj alkohol, fast-foody, słodycze!!!!, unikaj gazowanych napojów – pij herbatki ziolowe i wodę. Pielęgnuj twarz – kupuj dobre kosmetyki regularnie umawiaj się do kosmetyczki na zabiegi oczyzczające i pielegnujace skórę. i Tak jak sugeruje @Megan – skonsultuj się z dobrym dermatologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *