Jak podzielić mieszkanie po rozwodzie – zobacz 3 sprawdzone sposoby

młotek sędziowski i waga

29 czerwca 2015 • Polityka i Prawo • wejść: 3515

Po zawarciu związku małżeńskiego ze skutkiem cywilnym małżonkowie wspólnie dorabiają się dóbr materialnych takich jak mieszkanie czy samochód. Niestety niektóre małżeństwa się rozpadają i wtedy ten wspólny majątek należy sprawiedliwie między nich podzielić. Największe bitwy w sądach toczy się zazwyczaj o dzieci i mieszkania.

Jak podzielić mieszkanie?

O podział mieszkania po rozwodzie mogą wnieść jedynie byli małżonkowie. Jeśli macie szczęście i rozstaliście się z tzw. klasą, sprawa o podział mieszkania nie będzie tak problematyczna, jak mogłoby się wydawać. Stojąc przed sądem razem z pewną propozycją możemy być pewni, że nasz wniosek o konkretny podział majątku zostanie przychylnie potraktowany. Możemy zrobić to na 3 sposoby. O tym poniżej.

1. Podział mieszkania na dwie części

Mieszkanie można fizycznie podzielić na dwie części, o ile jest to możliwe biorąc pod uwagę dostęp do podstawowych pomieszczeń takich jak łazienka, toaleta i kochania oraz o ile nie utrudnia to życia obu stronom. Dopuszczalna jest także zamiana mieszkania na dwa mniejsze. Jest to jednak często niewykonywalne, gdyż cena jednego mieszkania rzadko przewyższa cenę dwóch mniejszych.

Dłonie z wyciągniętymi palcami

2. Spłata należności za połowę mieszkania

Sąd może także przyznać własność do mieszkania jednej ze stron z obowiązkiem spłaty połowy wartości na rzecz drugiej strony. Spłata dotyczy połowy wartości mieszkania, gdyż udział małżonków we wspólnym majątku jest równy. Małżonkowie sami mogą wyznaczyć warunki, na jakich ma się odbywać spłata mieszkania. Mogą określić wysokość i częstotliwość spłacania rat lub wyznaczyć termin, do którego mieszkanie powinno zostać w całości spłacone. Jeśli obie strony nie dojdą do porozumienia, Sąd wyznaczy sztywne terminy spłaty należności według swoich kryteriów.

3. Sprzedaż mieszkania po rozwodzie

Inną opcja jest wystawienie wspólnego mieszkania na sprzedaż i podzielenie sumy pieniędzy uzyskanej ze sprzedaży równo między byłych małżonków. O ile to małżonkowie doszli do porozumienia i zdecydowali się na sprzedaż, to wszystko potoczy się sprawnie i dosyć szybko.Jeśli jednak to sąd zdecydował o takiej kolei rzeczy, to proces ten będzie długi i kosztowny. Na podwyższenie kosztów takiego procesu składa się fakt, że to komornik na drodze licytacji dokonuje sprzedaży mieszkania. Trzeba więc opłacić komornik, ale także liczyć się, z tym, że suma uzyskana z sprzedaży mieszkania na licytacji będzie niższa.

Co jeszcze orzeka sąd w sprawie mieszkania?

Czasami bywa tak, że podczas procesu rozwodowego i chwilę po jego zakończeniu małżonkowie mieszkają razem. Wówczas można poprosić sąd o wyznaczenie zasad wspólnego korzystania z mieszkania przez określony czas. Sądy starają się znaleźć jak najlepsze rozwiązanie dla obu stron konfliktu. Jednak często same doradzają porozumienie się w sprawie mieszkania między byłymi małżonkami, gdyż jest to dla nich bardziej korzystne, szybsze i o wiele tańsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *