Jak zarobić pieniądze w domu – 6 pomysłów

stanowisko pracy

5 maja 2016 • Biznes i Ekonomia, Komputery i Internet, Kultura i Sztuka • wejść: 2712

Rozbrzmiewający nieubłaganie każdego dnia dźwięk budzika pozbawia cię wszelkiej chęci do życia? Masz ochotę rzucić się z mostu na myśl, że znowu trzeba zwlec się z łóżka, dotrzeć zakorkowanymi ulicami do pracy i przetrwać te osiem godzin, by móc znów przedzierać się przez miejską dżunglę z powrotem? A tu jeszcze pogoda taka, że żal wyściubiać nos z domu. Ale co zrobisz, człowieku – trzeba jakoś zarobić na chleb. Gdyby się tak dało bez wychodzenia z domu… Dobra wiadomość – da się! Istnieją różne sposoby na to, byś zarabiał, nie ruszając się ze swych czterech kątów.

1. Telepraca

Tak zwana praca zdalna. Robisz to, co zwykle robi się w firmach, tyle że u siebie. Nikt cię nie zmusza, byś pokonywał wiele kilometrów drogi, aby stawić się w biurze. Pracę wykonujesz więc w domu, a jej efekty przekazujesz szefowi drogą elektroniczną. Wygoda takiego rozwiązania i elastyczność warunków, jakie ono zapewnia, są nie do przecenienia. A i pracodawca na tym korzysta – to dla niego oszczędność pieniędzy i przestrzeni biurowej, bo nie musi ci zapewnić na miejscu stanowiska pracy. Problem tylko w tym, że nie w każdej firmie szef będzie gotów pójść z tobą na taki układ.

2. Freelancing

A cóż to znowu jest? „Freelancer” to po naszemu po prostu „wolny strzelec”. Nie masz stałego zatrudnienia, ale sam szukasz zleceń, raz tu, raz tam. Plusem jest elastyczność, jaką zapewnia taki tryb życia. Nie jesteś skazany na ograniczające cię ramy. Dobierasz zlecenia tak, jak ci pasuje, i tak samo bilansujesz wolny czas z czasem pracy. Problem jest taki, że w takim układzie jesteś skazany na stałe poszukiwanie klientów, którzy zleciliby ci robotę. I nie masz gwarancji, że ich znajdziesz.

praca przy laptopie

3. Praca artystyczna

To chyba oczywiste, prawda? Pisarz, poeta czy malarz nie mają biura, w którym muszą się każdego dnia zameldować. Sami ustalają kiedy będą pracować i jak dużo czasu zamierzają temu poświęcić. Jeśli więc sztuka jest twoją pasją, to nie trzeba cię chyba namawiać, żebyś spróbował.

Zalety? Tak jak było tu powiedziane – sam ustalasz godziny pracy, więc, co za tym idzie, nie musisz się zwlekać z łóżka bladym świtem. A poza tym robisz to, co lubisz i czujesz prawdziwą satysfakcję z realizacji swoich artystycznych planów.

Wady? No niestety, ale wcale nie jest łatwo w ten sposób zbić konkretną kasę. Tak, malarstwo, pisarstwo czy komponowanie muzyki to może niezły pomysł na dodatkowe źródło dochodów, ale raczej wątpliwe, żebyś się z tego utrzymał, nie mając wyrobionego nazwiska.

Oczywiście możesz liczyć, że po początkowym trudnym okresie twoje dzieła przebiją się do masowego odbiorcy i zapewnią ci sławę i pieniądze, ale w praktyce niewielu artystów robi prawdziwą karierę. Smutne, ale prawdziwe. Żeby zrobić na tym realne pieniądze, musiałbyś stworzyć arcydzieło – choć i to może nie wystarczyć, jeśli nie masz znajomości tam gdzie trzeba.

Jeżeli nie znajdziesz wydawcy czy mecenasa, zawsze możesz oczywiście starać się sprzedawać efekty swej twórczej pracy samodzielnie – w czym bardzo pomaga Internet.

malarstwo

4. Chałupnictwo

Tak zwana praca nakładcza. To znaczy, że jest sobie jakiś nakładca, który zapewnia ci środki produkcji, a ty masz mu z tego sklecić gotowy produkt. Słyszałeś może o ludziach, którzy pracują w domu, skręcając długopisy? No właśnie.

Chałupnictwo może też polegać na przykład na wypełnianiu ankiet. Ot, dzielisz się swoją opinią na różnorakie tematy i za to masz płacone. Raczej nie jest to ciężki kawałek chleba, prawda? Nietrudno też o taką robotę.

Kłopot z pracą chałupniczą polega na tym, że nie zgarniesz za nią kokosów. Łatwo też można trafić na oszustów, dlatego do każdej oferty podchodź z rezerwą i dozą zdrowej podejrzliwości, zwłaszcza jeśli oferuje ona rzekome wysokie zarobki. Takie rzeczy to nie w chałupnictwie, przykro mi bardzo.

sześć różnorakich długopisów

5. Strona internetowa

W dzisiejszych czasach okazuje się, naturalnie, że Internet może stać się twoim źródłem dochodu. Masz własną stronę? Świetnie się składa! Nie masz? To załóż! Nie czekaj. Posiadanie własnej witryny może nie zapewni ci utrzymania, ale daje realne szanse dodatkowego zarobku. Sposoby są różne. Możesz na przykład część umieszczanych na stronie treści udostępniać za opłatą. Albo zarabiać dzięki reklamom. Są firmy gotowe płacić ci za każde kliknięcie w ich baner czy link, które znajdą się na twojej stronie.

6. Zakłady bukmacherskie i gra na giełdzie

Coś dla osób z żyłką do hazardu. W dzisiejszych czasach wszystko, co do tego potrzebne, da się zrobić przez Internet. Co jest nie tylko wygodne, ale ma i tę zaletę, że możesz zajmować się tym w dowolnej chwili, dwadzieścia cztery godziny na dobę. Jeśli więc niestraszne ci ryzyko…

Praca w domu ma zalety, o których nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Ale nie każdy jest do niej stworzony. Ta wygoda, wiążąca się z brakiem stałego nadzoru i określonych godzin pracy, może okazać się zgubna. Dlatego, jeśli chcesz pracować w domu, powinieneś być silnie zmotywowany i zdyscyplinowany. Jeżeli jesteś taką właśnie osobą, która potrafi sama, bez zewnętrznego przymusu, narzucić sobie odpowiednie tempo pracy, to czemu nie? Jak najbardziej przemyśl możliwości pracy w domu, które daje ci współczesny świat. W innym wypadku może lepiej odpuścić?

jeden komentarz do Jak zarobić pieniądze w domu – 6 pomysłów

  1. Dorotka3 pisze:

    Nie wiesz jak zarobić pieniądze w domu? Po pierwsze – realizuj swoje hobby = rób to co sprawia Ci przyjemność. Umiesz szydełować? Sprzedawaj swoje wyroby przez internet. Tworzysz piękne, ręcznie robione kartki okolicznościowe? Sprzedawaj je po znajomych. Pieczesz pyszne ciasta? Załóż działalność i sprzedawaj pyszności innym. Poza tym możesz być freelancerem i decydować się na konkretne zlecenia znalezione w internecie. Pamiętaj jednak, aby robić to co kochasz 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *