Kosmetyki naturalne – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Kosmetyki naturalne - dla kogo?

28 października 2016 • Zdrowie i uroda • wejść: 1996

W ciągu ostatnich kilku lat można zaobserwować modę na wszystko co naturalne. Poza taką żywnością, coraz częściej można spotkać się z naturalnymi kosmetykami. Czym one różnią się od tradycyjnych kosmetyków? Jaki mają skład? Dlaczego warto używać kosmetyków naturalnych?

Skąd fenomen kosmetyków naturalnych?

Moda na kosmetyki naturalne wzięła się z większej wiedzy na temat tego, co stosujemy. Coraz częściej czytamy nie tylko składy produktów żywnościowych, ale także kosmetyków. Wiemy już co oznaczają chemiczne skróty, mamy świadomość ich wpływu na nasze zdrowie i wybieramy to, co jest dla naszego zdrowia lepsze. Jeszcze kilka lat temu moda na wszystko co eko panowała jedynie za granicą, teraz kosmetyki naturalne są znane także na rynku polskim (np. clochee.com) i są coraz częściej kupowane.

Dlaczego kosmetyki naturalne są lepsze od tradycyjnych?

Chodzi tutaj przede wszystkim o skład. Kosmetyki naturalne są wytwarzane z tego, co dała nam natura. Nie znajdziemy tam chemicznych składników, jakie są w tradycyjnych kosmetykach. Nie ma tam silikonów, parabenów, wazeliny czy parafiny. Kosmetyki naturalne mają pochodzenie roślinne. Są w nich oleje roślinne, ekstrakty z roślin zielarskich i minerały, czyli wszystko to, co w 100% jest naturalne.

Czy kosmetyki naturalne są bezpieczne dla skóry?

Tak. Kosmetyki naturalne nie zawierają szkodliwych chemicznych konserwantów, które mogą negatywnie wpływać na skórę. Nie ma w nich składników wytwarzanych z ropy naftowej itp., ani żadnych barwników. Należy jednak pamiętać, że składniki naturalne również mogą uczulać i warto przed zastosowaniem zrobić próbę na małej powierzchni skóry, żeby sprawdzić czy dany produkt nie wywoła jakiejś niepożądanej reakcji. Jest to jednak mało prawdopodobne, ponieważ kosmetyki naturalne przygotowywane są z myślą o wrażliwej skórze i raczej nie stosuje się w nich składników wysoce alergizujących.

Czy kosmetyki naturalne są droższe niż tradycyjne?

To zależy, jakich kosmetyków się używa. Przyjęło się, że takie kosmetyki są droższe niż tradycyjne, ponieważ pozyskuje się najwyższej jakości surowce naturalne, a nie związki syntetyczne. Jednak obecnie na rynku jest coraz więcej kosmetyków naturalnych i to naszych rodzimych producentów, więc ceny również są zróżnicowane i każdy może znaleźć coś ze swojej półki cenowej. Wystarczy po prostu dobrze poszukać i wiedzieć, jakiej marki produkty zamawiać.

Kto może stosować kosmetyki naturalne?

Każdy. Właściwie nie ma co do tego żadnych wskazań. Jedynie trzeba wiedzieć co się stosuje i znać skład, żeby nie okazało się, że jakaś naturalna substancja nas uczula. Kosmetyki naturalne są produkowane dla różnych rodzajów skóry, a także dla osób z takimi problemami jak na przykład atopowe zapalenie skóry. Są również marki, które zajmują się wytwarzaniem kosmetyków dla dzieci czy kobiet w ciąży. Warto zrezygnować z chemicznych, sztucznych kosmetyków na rzecz właśnie takiego powrotu do natury, a nasza skóra szybko nam za to podziękuje.

jeden komentarz do Kosmetyki naturalne – najczęstsze pytania i odpowiedzi

  1. xmenka pisze:

    no dobrze napisane dlaczego kosmetyki naturalne są droższe od innych, prosto ale jasno, ciągle to tłumacze naszym klientkom……

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *