Kostka brukowa to trwałość, ale także klasyka w architekturze

8 sierpnia 2018 • Dom i Ogród, Motoryzacja i Transport • wejść: 2270

Wykorzystujemy ją prawie wszędzie… w ogrodzie, na parkingu, a nawet na tarasie. Producenci wymyślają coraz to nowsze i bardziej finezyjne wzory kostki brukowej, jednak mimo to, ona wciąż zachowuje swój prosty i klasyczny kształt, który sprawdza się od lat. Zobacz, co jeszcze powinieneś wiedzieć o tym ponadczasowym materiale?

Kostka brukowa ― zastosowanie

Jest to jeden z najczęściej używanych materiałów budowlanych. Kostki brukowe charakteryzują się nie tylko niezwykłą trwałością, ale także walorami estetycznymi. W alejkach ogrodowych czy na podjazdach pełnią funkcję ozdobną. Z kolei kostki przemysłowe świetnie sprawdzają się na bardziej obciążonych podłożach, takich jak drogi i parkingi. Szerokie zastosowanie kostki brukowej, a także innych produktów tworzących nawierzchnię, dokładnie opisane jest na stronach producentów, np. kostbet.pl/produkty.

kostka-brukowa-samóchod-droga

Jaką kostkę brukową wybrać?

Wybór kostki brukowej zależy przede wszystkim od funkcji jaką będzie pełniła pokryta nią nawierzchnia. Częstym błędem popełnianym przez wielu ludzi jest kupno jednego rodzaju kostki na całą posesję. Niestety na parking czy podjazd nie nada się ten sam materiał, co na ścieżki ogrodowe, gdzie będzie on o wiele mniej obciążony. Dlatego warto dopasować rodzaj kostki brukowej do jej przeznaczenia.

Rozmiar kostki brukowej

Aby utworzona nawierzchnia była naprawdę trwała, trzeba dobrać odpowiednią grubość kostki. W parkach czy ścieżkach ogrodowych najlepiej sprawdzą się te o grubości 4 centymetrów, natomiast podjazdy dla samochodów osobowych lub ciężarowych powinny być zbudowane z kostki o wymiarach 6 lub 8 centymetrów, która jest znacznie bardziej wytrzymała.
Przy wyborze materiału warto także kierować się podstawową zasadą, która mówi, że na dużych powierzchniach (np. parkingach) lepiej wyglądają większe kostki, natomiast na ograniczonej przestrzeni (np. na ścieżkach) znacznie efektowniej prezentują się drobne, nieregularne kostki brukowe.

kostka-brukowa-dziedziniec

Kostka brukowa ― wzory i kolory

W ofertach producentów znajdziemy mnóstwo rodzajów kostek brukowych. Różnią się one nie tylko kształtem, ale także fakturą i kolorem. Warto postawić na proste, nieskomplikowane wzory, które uznawane są już za klasykę architektury ogrodowej. Natomiast w nowoczesnym budownictwie, np. na futurystycznych tarasach, dobrze będą wyglądać dwukolorowe płyty tarasowe, które znakomicie dopasują się do reszty przestrzeni. Na rynku najczęściej znajdziemy kostki brukowe w kolorze białym, szarym, czerwonym lub grafitowym.

kostka-brukowa-park-ławka

Cena a jakość kostki brukowej

Jak w przypadku każdego produktu, cena uzależniona jest od rodzaju, wzoru i wymiarów kostki brukowej. Ponadto najważniejszym wyznacznikiem jej wysokości jest jakość materiału. Dobra kostka powinna spełniać rygorystyczne wymagania określone w normie europejskiej PN-EN 1338, które są dla nas zapewnieniem, że produkt został wykonany z odpowiednich surowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *