Ozdoby na Wielkanoc. Jak udekorować mieszkanie?

Dekoracje wielkanocne

23 marca 2017 • Dom i Ogród • wejść: 2546

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami i jak co roku pojawia się ten sam problem – jak udekorować dom na święta? Pomysłów na wielkanocne dekoracje może być wiele, a w sklepach co rusz pojawiają się różnego rodzaju stroiki. Część z nich można również wykonać samemu w domu, angażując do pracy całą rodzinę. Jakie ozdoby powinny się pojawić w każdym domu?

Jakie pomysły na wielkanocne jajka?

Jajka wielkanocne to chyba najpopularniejszy motyw przewodni świąt. Można nimi ozdobić praktycznie całe mieszkanie i co ważne – mogą one przybrać najróżniejsze formy. Pisanki można zrobić samemu, a wystarczy mieć jedynie styropianowe jajka, trochę sznurka czy filcu oraz odrobinę pomysłowości. Takie ręcznie wykonane jajka można postawić na oknie, lub za pomocą sznurka rozwiesić jako ozdoby. Innym pomysłem jest również użycie ozdobionych wydmuszek i stworzenie bukietu ze świątecznych jajek. Takie ozdoby można wykonać również z użyciem papieru.

Jajka wiszące na drzewku

Rzeżucha na Wielkanoc i jako dekoracja

Sadzenie rzeżuchy to jedna z podstawowych tradycji wielkanocnych, którą można wykorzystać również jako formę ozdoby. Wystarczy do tego użycie jako doniczek… skorupek jajka! Zasadzenie rzeżuchy w jajkach, a później postawienie jej w ładnym szklanym półmisku, dodanie innych ozdób jak wielkanocny baranek czy kurczaczek będzie świetnym patentem na niebanalną i ładną ozdobę, z dodatkiem wartości zdrowotnych, ponieważ rzeżucha jako roślina zawiera wiele witamin i posiada właściwości oczyszczające.

Jakie tradycyjne dekoracje wielkanocne?

Tradycja to coś, czego staramy się trzymać, zwłaszcza w święta. Myśląc o Wielkanocy z pewnością przychodzą nam na myśl bukiety kwiatów oraz wiosenne kolory, gdzie dominują przeważnie zielenie i żółcie. Oprócz kwiatów, gdzie przeważać mogą żonkile i tulipany, można postawić także na motywy zwierzęce – zawieszki w kształcie ptaków, figurki zajączków, króliczków czy baranków. W sklepach można dostać również całe mnóstwo drobnych stroików z motywami wielkanocnymi – warto w nie zainwestować, a zazwyczaj są dosyć tanie.

Wielkanocne dekoracje kwiaty

Postaw na stroiki

Tego typu dekorację można albo zrobić samemu, albo kupić już gotowe. Mogą występować w różnych formach – samych kwiatowych, albo z dodatkiem jajek, kurczaczków czy innych wielkanocnych motywów. Takie stroiki są dobre zarówno do postawienia na stole, jak i do powieszenia na ścianie czy drzwiach od mieszkania. Do samodzielnego zrobienia takiego stroika często wystarczy kilka gałęzi splecionych w obręcz, trochę materiał do ozdoby, kleju, kwiatów czy jajek wydmuszek. Wszystko to wystarczy ze sobą połączyć tworząc fantazyjny wzór i stroik gotowy.

Jakie nowoczesne dekoracje na Wielkanoc?

O ile w tradycyjnym wydaniu dominują delikatne barwy żółci i zieleni, tak w przypadku bardziej nowoczesnej odsłony kolorystyka ta jest zdecydowanie mocniejsza. Bardzo popularne na święta Wielkanocne stały się fiolety oraz seledyny, które można oczywiście łączyć z bardziej tradycyjnymi ozdobami. W sklepach można także znaleźć całkiem nowoczesne odsłony znanych motywów zwierzęcych, czego przykładem mogą być figurki zajączków wykluwających się z jajek czy też innych postaci i ozdób w zdecydowanie bardziej fantazyjnych kompozycjach.

Wielkanocny zajączek w trawie

Pomysłowe girlandy

Innym ciekawym pomysłem obok tradycyjnych stroików mogą być świąteczne girlandy do zawieszenia na ścianie, oknie czy innych miejscach. Można je łatwo zrobić za pomocą sznurka i kawałków kartonu. Wycina się z kartonu postacie zajączków i przykleja do sznurka. Innym materiałem do wykorzystania mogą być pomponiki i kawałki filcu. Pomponiki to zajączki, a z kawałków filcu tworzy się dla nich uszy. Następnie króliczki przyczepiane są do sznurka, który można powiesić wzdłuż ściany.

Pomysłów na wielkanocne dekoracje może być wiele, czasem nie potrzeba nawet zbyt dużego wysiłku, ani wielkich umiejętności manualnych. Korzystając z gotowych stroików można skomponować niepowtarzalne dekoracje świąteczne, ale to, co jest najważniejsze to świąteczna atmosfera, którą tworzy się czymś więcej niż tylko dekoracjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *