Poprawiamy pamięć i koncentrację

tablica szkolna z napisem

19 czerwca 2015 • Zdrowie i uroda • wejść: 2749

Mózg jest najbardziej niezwykłym organem w naszym ciele. Jednak jak każdy organ może chorować, być przeciążony i podlega procesowi starzenia się. Dlatego, aby mógł dobrze funkcjonować musimy dostarczać mu odpowiednich składników odżywczych i stale go ćwiczyć. Jaki jest najlepszy sposób, aby poprawić jego dzianie i koncentrację?

Jak wspomóc pracę mózgu?

Na pracę mózgu wpływają w głównej mierze rożne witaminy, minerały, a także zdrowa i zbalansowana dieta. W trosce o nasz mózg powinniśmy dostarczać do niego dużo minerałów takich jak wapń, cynk, żelazo czy potas. Każdy z nich pełni nieodzowną funkcję w mózgu. Wapń odpowiedzialny jest za przewodzenie impulsów nerwowo-mięśniowych, dzięki czemu mięśnie pracują w odpowiedni sposób. Zadaniem cynku jest ochrona układu nerwowego przed wolnymi rodnikami. Z kolei potas i żelazo dotleniają mózg.

Ważne są także witaminy – głównie te z grupy B. Są one odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego koordynowanego oczywiście przez mózg. Ważnym składnikiem jest tez lecytyna, która jet głównym źródłem choliny, która jest odpowiedzialna za powstanie acetylocholiny czyli jednego z neuroprzekaźników.

Jaka dieta na dobrą pamięć?

Aby wspomagać pracę mózgu – czyli pamięć – powinniśmy wzbogacić naszą dietę o tuńczyka, mięso indyka, wątróbkę, fasolę, groch, nasiona słonecznika, ryż, kaszę, orzechy czy suszone figi i morele. Warto też pić duże ilości niegazowanej wody mineralnej, gdyż to z niej w ponad 80% składa się nasz mózg – musimy ją więc uzupełniać. Nasza dieta powinna być też wzbogacona o białka, które są odpowiedzialne za regenerację komórek nerwowych oraz kwasy omega-3, które skutkują prawidłowo działającym układem nerwowym i układem krążenia.

Husteczka z węzłem w kieszeni

Aktywność fizyczna wspomaga pamięć

Ponadto wskazane są ćwiczenia fizyczne, gdyż podczas pracy mięśni nasz organizm dotlenia się, co powoduje szybszą pracę mózgu. Ciekawostką jest to, że podczas intensywnej pracy mózgu warto jest rzuć gumę, gdyż proces żucia dotlenia organizm wpływając tym samym na lepszą pracę mózgu. Tak samo jak ćwiczenia dla naszego mózgu ważny jest sen. Podczas snu dochodzi do regeneracji komórek mózgowym i połączeń nerwowych, które znacznie polepszają zdolność zapamiętywania.

Jak poprawić koncentrację?

Nasza pamięć jest bezpośrednio powiązania ze zdolnością do koncentrowania się. Jeśli nie dostarczamy organizmowi odpowiednich substancji nie może on poprawnie funkcjonować. Jeśli jednak robimy co możemy, aby nasza dieta była bogata w potrzebne nam składniki, a na nasza koncentracja nadal nie jest taka jaką byśmy chcieli – musimy nad sobą popracować.

Jak pracować nad skupieniem?

Przede wszystkim pracując nad czymś powinniśmy pozbyć się wszelkiego rodzaju rozpraszaczy czyli telewizora, internetu, radia itp. Pracując nad czymś zapewnijmy sobie jak najlepsze warunki pracy, skupmy się na jednym zadaniu, bo poświęcanie uwagi wielu rzeczom na raz skutkuje tym, że żadna z nich nie będzie dokończona w 100%.

Jak radzić sobie ze stresem?

Dla koncentracji istotny jest też sen i sposób radzenia sobie ze stresem. Podchodząc do wykonania jakiegoś zadania zadbajmy o to, aby być wypoczętym i zrelaksowanym. Nocna regeneracja komórek czyni cuda. Przed przystąpieniem do działania umysłowego dobrze jet też zjeść odrobinę czekolady lub wypić kawę. Składniki w nich zawarte pobudzają komórki mózgowe do pracy i wzmacniają nasza koncentrację.

Dobrze traktowany i odżywiany mózg odwdzięczy się nam wspaniałą pamięcią i koncentracją. Pamiętaj – myślisz tym co jesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *