Pracownicy kradną paliwo? Jest na to sposób

deska rozdzielcza w aucie

2 września 2015 • Motoryzacja i Transport • wejść: 1771

Sposobów na to, by okraść Was z paliwa jest naprawdę wiele. Zawodowi, doświadczeni kierowcy często latami są w stanie w ten sposób wyprowadzić z Waszego portfela nawet setki tysięcy złotych. Nie zawsze jesteśmy w stanie ocenić, czy nasz kierowca będzie uczciwy, więc warto zainwestować w systemy sprawdzające, dzięki którym będzie wiedzieć, ile paliwa zostało zużyte na danej trasie.

Jak zapobiec kradzieży paliwa?

Nie wszystkie metody stosowane przez pracodawców są skuteczne. Niektórzy zakładają kratkę do baku, sądząc, że w ten sposób kierowcy nie będą w stanie wypompować paliwa. Znajdują oni jednak inne sposoby, dzięki którym odciągają z baku benzynę, czyli dodatkową pensję.

Wiele firm transportowych korzysta również z kart paliwowych, które wydają się pozornie bezpieczne, jednak w praktyce, dzięki pomocy pracowników stacji benzynowych, którzy przymykają oko na tankowanie do kanistrów, jesteśmy w dalszym ciągu okradani.

Z tego powodu warto zainwestować w nowoczesne systemy kontroli paliwa marki SRTime, dzięki którym będziemy w stanie precyzyjnie określić ilość zużytego paliwa na danej trasie. W ten sposób nieuczciwy pracownik będzie miał znacznie bardziej utrudnione życie.

Jakie są sposoby na dokładne zbadanie zużycia paliwa?

Jednym z możliwych rozwiązań jest zamontowanie przepływomierza. W tym wypadku konieczne jest przebudowanie instalacji, co nie zawsze jest możliwe, jeśli nasz samochód znajduje się na gwarancji. Plusem takiego rozwiązania jednak jest niezwykła precyzyjność pomiarów, która pozwala określić zużycie z dokładnością do setnych części litra.

Nie jesteśmy natomiast w stanie stwierdzić, w którym momencie doszło do wypłynięcia paliwa z baka. Aby to określić konieczne może być zamontowanie sondy. Nie pomoże nam ona w aż tak szczegółowym wyznaczeniu wykorzystania paliwa, jednak wskaże nam ona miejsce, w którym doszło do kradzieży.

Tankowanie samochodu

Jak działa szyna CAN?

Możemy również monitorować wszystkie swoje urządzenia elektryczne dzięki szynie CAN. W połączeniu z GPSem będziemy otrzymywać informacje o pracy silnika, spalaniu, pozycji pojazdy, a nawet o temperaturze wewnątrz samochodu. Dzięki tym danym będziemy w stanie określić prawidłowe zużycie paliwa w trasie.

Podsumowanie

Oczywiście żadna z metod nie jest niezawodna i zawsze znajdą się kierowcy, którzy będą w stanie oszukać nasz system, jednak każda forma kontroli odstrasza potencjalnych złodziei przed kradzieżą naszego paliwa. Należy również pamiętać o tym, że koszt instalacji takiego urządzenia zwraca się wielokrotnie w trakcie użytkowania. Może w ten sposób zaoszczędzić nawet kilkaset tysięcy złotych w dłuższej perspektywie. Powinniśmy również doceniać uczciwych i sprawdzonych kierowców, by nie skłaniać ich do kradzieży.

jeden komentarz do Pracownicy kradną paliwo? Jest na to sposób

  1. Sanderka pisze:

    W firmie mojego kuzyna kradli paliwo… Tylko u nich była trochę inna sytuacja, bo firma posiadała mini stację paliw i oni tam je podbierali. Wystarczył zwykły monitoring, żeby to się skończyło. A w innym przypadku to chyba te szyny w połączeniu z GPS są najlepszym pomysłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *