Formy oszczędzania w bankach i instytucjach finansowych

formy oszczędzania

22 października 2014 • Biznes i Ekonomia • wejść: 1650

Czasy, kiedy uzbierane oszczędności trzymało się w skarpecie bezpowrotnie minęły. Dziś inwestujemy w różne formy oszczędzania, pozwalamy naszym pieniądzom pracować i regularnie się pomnażać. Jakie jednak opcje przedstawia nam obecnie polski rynek finansowy? Które są najbardziej skuteczne i pozbawione ryzyka? Oto krótka charakterystyka, która być może usprawni nieco wybór tej najbardziej odpowiedniej.

Lokaty oszczędnościowe

Jedną z bardziej popularnych form oszczędzania własnych pieniędzy jest z całą pewnością lokata. Choć jej oprocentowanie różni się znacznie od tego, jakie banki oferowały nam jeszcze kilka lat temu, wiele osób wciąż decyduje się właśnie na ten sposób pomnażania swoich środków pieniężnych.

  • Zalety

Sporą zaletą lokat oszczędnościowych jest fakt, że stanowią one bardzo bezpieczny sposób gromadzenia funduszy.

  • Wady

Wadę stanowi z kolei niskie oprocentowanie, wiążące się również z niewielkimi zyskami, a także ograniczony dostęp do własnych środków.

Rachunek oszczędnościowy

Kolejną niezwykle popularną opcją oszczędzania jest własny rachunek oszczędnościowy, który zakładamy często jako alternatywę dla tego zwykłego, by pieniądze gromadzone na koncie choć trochę się pomnażały.

  • Zalety

Użytkownik tego typu rachunku może zarządzać swoimi finansami, mając do nich nieograniczony dostęp.

  • Wady

Oprocentowanie takiego konta to niewiele ponad zero, nie jesteśmy zatem w stanie zyskać na tej metodzie sporych, zadowalających nas sum.

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne stanowią formę zbiorowego lokowania swych pieniędzy wraz se środkami udostępnianymi przez innych członków funduszu, którymi mogą być zarówno osoby prywatne jak i firmy.

  • Zalety

Sporą zaletą funduszy inwestycyjnych jest to, że mogą one generować zyski, o jakich nie śniło się nawet użytkownikom lokat czy kont oszczędnościowych.

  • Wady

Z drugiej strony jest to dość ryzykowna forma oszczędzania, która nie jest w stanie zagwarantować nam żadnego zysku.

Inwestycja w nieruchomości

Dość powszechną formą inwestowania własnego kapitału jest także zakup nieruchomości, które stanowią w tym przypadku mieszkania, domy czy też grunty.

  • Zalety

W ostatnich latach tego typu inwestowanie przyniosło niektórym osobom nawet do 100% zysków.

  • Wady

Inwestując w nieruchomości trzeba stale trzymać rękę na pulsie, śledząc tendencje rynkowe i ceny w danym mieście tak, aby sprzedać dane mieszkanie czy ziemię w najbardziej opłacalnym dla nas momencie i przede wszystkim go nie przegapić.

Inną wadą są także wiążące się z tym rodzajem inwestycji koszty, które są jednak dość spore i znacznie ograniczają liczbę chętnych.

Inwestycja w złoto

Coraz bardziej popularne staje się też inwestowanie swych pieniędzy w złoto, którego notowania wzrosły w ostatnich latach dość znacznie.

  • Zalety

Jest to inwestycja, która nie wymaga od nas aż tak znacznego wkładu własnego jak np. zakup mieszkania czy działki.

  • Wady

Nie mamy pewności, w którą stronę będzie szedł rynek, ponieważ po nagłym wzroście, nastąpić może i równie niespodziewany spadek.

Dodatkową kwestią jest także sposób przechowywania kruszcu, który dla niektórych stanowić może problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *