Serwis auto klimatyzacji – jak często robić przegląd, nabijanie, czyszczenie?

samochód mercedes

29 lipca 2016 • Motoryzacja i Transport • wejść: 2003

Za oknem skwar, asfalt topi się pod kołami samochodu, ale w środku Twojego samochodu jesteś bezpieczny. Przed wysoką temperaturą chroni Cię klimatyzacja. Chłodne powietrze poprawia Twoją koncentracje i sprawia, że czujesz się bardziej komfortowo, prowadząc swój samochód. Z tego artykułu dowiesz się, jak zadbać o swoją klimatyzację, by służyła Ci jak najdłużej.

1. Jak często robić przegląd klimatyzacji?

Zwykle kierowcy pamiętają o wymianie oleju i klocków hamulcowych. Klimatyzacja, zwłaszcza gdy nie ma upałów często schodzi na drugi plan i zapominamy o tym, by odpowiednio o nią zadbać. To zdecydowanie błąd, ponieważ brak czyszczenia może doprowadzić nie tylko do awarii całego systemu, lecz również do poważnych skutków dla naszego zdrowia z chorobami płuc i alergiami włącznie. Serwis auto klimatyzacji należy wykonywać w sprawdzonych serwisach (materla.com.pl), by mieć pewność, że proces został przeprowadzony w prawidłowy sposób i nie zagrażają nam bakterie i grzyby.

Jak często powinniśmy się wybrać do takiego warsztatu? Jeśli nic nie zwraca naszej uwagi, to z całą pewnością wystarczy, jeśli wybierzemy się tam raz w roku. Inaczej jest w przypadku osób, które spędzają w trasie znacznie więcej czasu. Jeśli to dotyczy Ciebi, to kontrola powinna się odbywać, co 10 000 kilometrów.

2. Znaki, które powinny nas zmusić od odwiedzenia serwisu

Jeśli nie chcemy się narażać na zbyt wysokie koszty naprawy, to powinniśmy obserwować pracę naszej klimatyzacji. Jeśli w porę wybierzemy się do serwisu, to z całą pewnością nie wydamy majątku na naprawę. Co powinno nas niepokoić?

W pierwszej kolejności parujące szyby. Jeśli zauważyliśmy takie zjawisko u siebie, to z całą pewnością nasz filtr kabinowy wymaga wymiany.

Jeśli usłyszysz jakieś szumy przy uruchamianiu klimatyzacji albo poczujesz nieprzyjemny zapach, który wydobywa się z jej wnętrza, to również najwyższa pora, by odwiedzić profesjonalnego mechanika.

3. Metody czyszczenie klimatyzacji

Filtra kabinowego się nie czyści, zawsze otrzymacie nowy. To przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa płuc. Czyści się natomiast kanały wentylacyjne. Istnieją dwie popularne metody:

  • ozonowanie – to najbardziej powszechna metoda. W środku samochodu umieszcza się specjalne urządzenie, które nazywane jest ozonatorem. Zamyka się szczelnie pojazd i w tym czasie giną wszelkie grzyby, roztocza i bakterie.
  • ultradźwięki – to znacznie nowocześniejszy sposób. Specjaliści uznają, że jest to skuteczniejsza metoda. Na czym polega? W samochodzie stosuje się ultradźwięki o częstotliwości 1,7MHZ. Płyn, które również znajduje się w pojeździe zamienia się w mgłę i zabija wszystkie drobnoustroje.

4. Jak dbać o swoją klimatyzację w samochodzie?

Poza regularnymi wizytami w serwisie warto pamiętać o kilku podstawowych radach. Przede wszystkim przewietrz swój samochód w upalne dni zanim rozpoczniesz jazdę. Klimatyzacja sprawuje się ponadto znacznie lepiej, jeśli używamy jej częściej. Warto więc włączyć ją na parę minut w zimie. Dzięki tym radom na pewno będzie nam służyć długie lata.

jeden komentarz do Serwis auto klimatyzacji – jak często robić przegląd, nabijanie, czyszczenie?

  1. kierowcaauta pisze:

    Stać mnie na auto z klimą to i stać mnie i na przeglądy, co tu więcej pisać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *