Szkolenia BHP dla pracodawców – jakie, co ile lat?

szkolenie

9 września 2021 • Biznes i Ekonomia • wejść: 2329

O tym, że pracownicy zobowiązani są do odbycia szkolenia BHP przed rozpoczęciem pracy wiedzą niemal wszyscy, natomiast o szkoleniach z bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracodawców mówi się znacznie rzadziej. Tymczasem przepisy kodeksu pracy jasno mówią o tym, że pracodawcy nie tylko powinni takie szkolenie odbyć, ale również regularnie je powtarzać. Co dają szkolenia BHP i jak często należy je powtarzać?

W jakim celu przeprowadzane są szkolenia BHP?

Choć mogłoby się wydawać, że niektóre stanowiska pracy nie niosą za sobą żadnych niebezpieczeństw dla życia lub zdrowia, to tak naprawdę zawsze istnieje ryzyko wypadku. Aby zminimalizować to ryzyko, konieczne jest przeprowadzanie szkoleń BHP, których celem jest przekazanie niezbędnej wiedzy na temat tego, jak się zachować w określonych sytuacjach oraz w jaki sposób wykonywać konkretne czynności.

Przekazywaniem wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy na różnych stanowiskach oraz dla osób zatrudnionych w najróżniejszych branżach zajmują się profesjonalne firmy, szkolenia bhp dla pracodawców (we Wrocławiu) prowadzi gdbhp.pl. Poza wstępnym szkoleniem BHP, które przechodzi każdy pracownik, rozpoczynając pracę w danej firmie, niezbędne są również szkolenia okresowe. W dalszej części artykułu opiszemy ich rodzaje, a także skupimy się nieco bardziej na szkoleniach przeznaczonych stricte dla pracodawców.

Rodzaje szkoleń BHP

Szkolenia BHP można podzielić ze względu na to, do kogo są skierowane, jak i na ich formę. Firmy świadczące tego typu usługi oferują szkolenia BHP w formie klasycznych kursów, seminariów lub samokształcenia, które odbywa się w trybie online. Jeśli chodzi o podział ze względu na to, do kogo są skierowane, to możemy wyróżnić:
– szkolenia dla pracodawców oraz osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych,
– szkolenia dla inżynierów i techników (niezależnie od ich specjalizacji),
– szkolenia dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych,
– szkolenia dla pracowników biurowych i administracyjnych,
– szkolenia dla osób pracujących w tzw. służbie BHP.
Każdy kurs powinien zakończyć się egzaminem, a po jego zdaniu otrzymuje się specjalne zaświadczenie, którego odpis powinien być przechowywany w aktach pracowniczych.

Szkolenia BHP dla pracodawców

Warto wiedzieć, że pracodawcy powinni odbyć szkolenie z zakresu BHP, które zawiera w sobie znacznie więcej zagadnień, niż szkolenie dla pracowników. Szkolenia dla pracodawców obejmują takie kwestie, jak m.in.:
– obowiązki pracodawcy wynikające z zasad BHP,
– ochrona pracy kobiet w ciąży i karmiących piersią,
– ochrona młodocianych pracowników,
– odpowiedzialność za naruszanie przepisów BHP.

Zdarza się, że pracodawcy poza obejmowaniem stanowiska kierowniczego, pełnią również funkcję służby BHP. W takiej sytuacji ich szkolenie jest poszerzone o dodatkowe zagadnienia, w tym identyfikację i analizę zagrożeń zawodowych oraz ocenę związanego z nimi ryzyka, czy metody eliminowania lub ograniczenia oddziaływania na pracowników czynników szkodliwych dla zdrowia i niebezpiecznych oraz wiele innych. Ponadto ważność szkolenia okresowego BHP dla pracodawcy i osób na stanowiskach kierowniczych wynosi 5 lat.

2 komentarze do Szkolenia BHP dla pracodawców – jakie, co ile lat?

  1. Lucyna pisze:

    Jak dla mnie te szkolenia dla pracodawców raz na 5 lat to żart… Co 2 lata najrzadziej powinny być, szanujmy się troszkę, po takim czasie już nic nie zostaje w głowie.

  2. Solidarna Ala pisze:

    Uważam, że szkolenia BHP powinny być robione co najmniej raz w roku, aby przypomnieć pracownikom o higienie pracy itp. Większość osób teraz zapomina o tym i ciągle słyszymy jakiejś wypadki…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *