Zanim podpiszesz umowę z bankiem o kredyt…. O czym musisz wiedzieć?

Pisanie w notesie

22 lutego 2020 • Finanse i Ekonomia • wejść: 1014

Umowa kredytowa to poważne zobowiązanie, czasami nawet na kilkadziesiąt lat. Zanim ją podpiszemy, warto uważnie jej się przyjrzeć i sprawdzić, czy faktycznie dana oferta jest dla nas korzystna. O czym pamiętać przy zaciąganiu kredytu?

Jak dobrze wybrać kredyt?

Na samym początku należy ustalić, jaki rodzaj kredytu jest odpowiedni w danej sytuacji. Istnieje bowiem wiele rodzajów zobowiązań, nie wszystkie można zaciągnąć np. na zakup samochodu. Z kredytem warto zapoznać się, przeglądając serwisy finansowe, na nich opisane są najważniejsze zagadnienia dotyczące różnych produktów bankowych. Po ustaleniu, jaki rodzaj zobowiązania będzie dla nas odpowiedni, można przystąpić do porównywania ofert wielu instytucji finansowych.

Porównywanie kredytów

Najlepiej korzystać z porównywarek kredytów gotówkowych, hipotecznych czy samochodowych. Szybko i łatwo dowiemy się o zobowiązaniach, które zbliżone będą do naszych potrzeb. W dodatku będą one przedstawiały parametry tych kredytów, np. oprocentowanie, marżę, RRSO, ratę czy całkowitą kwotę do spłaty. Za ich pomocą możliwe będzie sprawdzenie, w którym banku koszty kredytu są najniższe, co powinno być jednym z ważniejszych czynników przy porównywaniu ofert. Tak naprawdę to nie oprocentowanie jest najważniejsze przy porównywaniu kredytów. Wiele osób uważa, że im jest ono niższe, tym lepiej, jednak nie do końca jest to prawda. Analizując oferty banków, lepiej sprawdzać RRSO, ponieważ wskaźnik ten daje nam pogląd na to, jakie będą koszty wybranego zobowiązania. W RRSO zawarte jest oprocentowanie, ale też inne opłaty, np. marża, prowizja czy ubezpieczenie.

Kredyt a formalności

Jeszcze przed staraniem się o kredyt, warto sprawdzić, jakie formalności będą niezbędne do tego, by bank przystąpił do analizy wniosku kredytowego. Wcześniejsze zgromadzenie dokumentów pozwoli nam zaoszczędzić na czasie. To szczególnie istotne w przypadku kredytów hipotecznych, które wymagają dołączenia największej ilości różnego rodzaju zaświadczeń, wyciągów, wypisów itp. W przypadku starań o kredyt na mieszkanie dobrze jest sprawdzić, jak kształtuje się nasza zdolność kredytowa. To czynnik, który wskaże, o jaką kwotę kredytu możemy się ubiegać w aktualnej sytuacji finansowej. Chociaż banki mogą mieć różne wymagania, warto skorzystać z kalkulatorów zdolności kredytowej, które pomogą ocenić zdolność kredytową.

Umowa kredytowa – jak czytać?

Przede wszystkim umowę kredytową należy uważnie przeczytać, punkt po punkcie. Nie mogą w niej znajdować się tzw. klauzule abuzywne, czyli niedozwolone. Jeśli jakiś zapis budzi naszą wątpliwość, lepiej dokumentu nie podpisywać, a skonsultować go z prawnikiem. Warto przy tym pamiętać, że klient ma prawo do odstąpienia od umowy. W ciągu 14 dni dana osoba może zrezygnować z kredytu bez podawania przyczyny. Nie musi przy tym ponosić dodatkowych kosztów. Klient zwraca otrzymany kredyt bankowi, a ten oddaje pobrane opłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *