Zmiana pracy w czasach kryzysu – jak zmienić na lepszą?

Jak znaleźć pracę?

29 kwietnia 2020 • Biznes i Ekonomia, Ludzie i Społeczeństwo • wejść: 1384

W wyniku kryzysu gospodarczego część osób już straciła pracę, a część wciąż nie jest pewna jak długo i na jakich warunkach będzie mogła nadal pracować w danej firmie. Ponadto wiele osób, które rozmyślały już nad zmianą pracy, aktualnie zrezygnowały z podejmowania jakichkolwiek działań w tym kierunku. Czy słusznie? Czy warto zmienić pracę w czasach kryzysu i jak to zrobić?

Czy warto zmienić pracę w czasach kryzysu?

Kryzys gospodarczy może mieć ogromny wpływ na funkcjonowanie firm, ale nie musi. Są branże, które w wyniku pandemii zwiększyły swoją sprzedaż i wkroczyły na nowe rynki. Aby nie „popłynąć” w czasach kryzysu, wcale nie trzeba prowadzić wielkiej korporacji, wystarczy być zwinnym i potrafić szybko odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Wbrew pozorom takich firm jest wiele. Dlatego, jeśli nie satysfakcjonuje cię twoja praca, sytuacja firmy się pogarsza, nie masz szans na awans ani rozwój, zmień ją. Wiele prestiżowych firm wciąż poszukuje pracowników i prowadzi rozmowy kwalifikacyjne (bardzo często online).

A jak znaleźć pracę w czasach kryzysu? Dokładnie tak samo, jak zrobiłbyś to w każdym innym momencie swojego życia. Poszukaj ofert w internecie, sprawdź zakładkę „kariera” na stronie wymarzonego pracodawcy, załóż profil na LinkedIn. Przejrzyj również porady dla szukających pracy na zapytajpremiera.pl, które pomogą ci odpowiednio się przygotować.

Jak zmienić pracę na lepszą?

Przede wszystkim jeśli zamierzasz zmienić pracę w czasach kryzysu, to nie rzucaj poprzedniego stanowiska, zanim nie zostaniesz zatrudniony w nowej firmie. W przeciwnym razie łatwo możesz zostać na lodzie. Pamiętaj również, aby pożegnać się w miłej atmosferze. W końcu nigdy nie wiesz, kogo spotkasz na dalszej ścieżce swojej kariery. A co zrobić, aby dostać lepszą pracę i zwiększyć swoje szanse, na wymarzone stanowisko?

Przede wszystkim stale się rozwijaj. Wykorzystaj to, że w czasie pandemii wiele firm oferuje darmowe webinary lub duże zniżki na różne kursy i szkolenia. Jeśli zamierzasz startować do międzynarodowej firmy, zacznij uczyć się języków obcych. Nie tylko podszkól swój angielski, ale również opanuj podstawy innego popularnego języka, np. hiszpańskiego, francuskiego czy włoskiego. Pamiętaj, że na swój rozwój wcale nie musisz wydawać fortuny. W sieci znajdziesz mnóstwo poradników, aplikacji i ćwiczeń nie tylko do nauki języka.

Profesjonalne CV i list motywacyjny

Dobre CV to podstawa, nie możesz również zapomnieć o liście motywacyjnym, który pracodawcy czytają dużo chętniej niż szablonowe CV, szczególnie jeśli aplikujesz na stanowisko wymagające kreatywności. Staraj się nie używać gotowych szablonów, w CV zawrzyj tylko najważniejsze informacje, które wiążą się z daną branżą. Z kolei w liście motywacyjnym staraj się przedstawić z jak najlepszej strony, wskaż, dlaczego pracodawca powinien wybrać właśnie ciebie i co nowego, lepszego możesz wnieść do jego firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *