5 najstraszniejszych horrorów w historii kina

Najstraszniejsze horrory w historii kina film

31 sierpnia 2014 • Kultura i Sztuka • wejść: 5181

Na celu mają wywołanie poczucia grozy u widza. Straszą, zaskakują, powodują, że każdy człowiek się boi. Tajemnica i suspens to główne składniki takich filmów. Horrory mają wręcz obrzydzać i szokować. Najlepsze to takie, po których widz będzie bał się wyjść z kina, a jeśli już uda mu się przemóc, będzie miał oczy dookoła głowy. Poniżej przedstawiam ranking najlepszych horrorów wszech czasów.

Egzorcysta

Ta pozycja chyba nikogo nie dziwi. Egzorcysta uznawany jest przez wielu krytyków za najlepszy horror ubiegłego wieku. 12-letnia dziewczynka znajduje spirytystyczną tabliczkę, przez którą nawiązuje kontakt z tajemniczym bytem. Nagle zaczynają dziać się zjawiska paranormalne, a mała Regan zostaje opętana przez moce diabelskie. Czy ksiądz Karras zdoła jej pomóc? Czy przywróci ład świata i znów dobro zatriumfuje? Tak rysuje się fabuła filmu.

Warto wspomnieć, że mimo gatunku, który kojarzony jest z fantastyką, ten nawiązuje do prawdziwej historii, o której było głośno w 1949 roku w USA, w stanie Iowa. Sam film nagradzany był wieloma nagrodami, w tym 2 Oscarami. Zaznaczam jednak, że lepiej nie oglądać go samemu. A już na pewno nie wtedy, kiedy ma się słabe nerwy.

Lśnienie

Coś dla fanów twórczości Stephena Kinga. Mimo początkowych słabych recenzji, po latach został uznany wręcz za klasykę gatunku. Z całą pewnością można stwierdzić, że jest to jeden z najlepszych filmów Stanleya Kubricka. Fabuła jest bardziej złożona niż w poprzednim filmie. Gdyby wskazać w jednym słowie, co jest tematem tego horroru, można by odpowiedzieć: zło. Grany przez Jacka Nicholsona, pisarz Jack Torrance, jest początkującym artystą. Wyjeżdża do górskiego hotelu, gdzie rozpoczyna pracę jako stróż.

Powodem przeprowadzki było szukanie inspiracji i skupienie się na karierze pisarskiej. Okazuje się jednak, że miejsce do którego przybywa, popycha go w obłęd. Lśnienie było nominowane do nagród, ale do… Złotych Malin. Uznanie zyskał dopiero współcześnie.

Piła

Jest to chyba horror, po którym nakręcono najwięcej kontynuacji w historii. Aż nie chce się wierzyć, że film, który był kręcony bez specjalnej promocji i rozgłosu, odniósł tak niespotykany sukces komercyjny. W dodatku, nigdy miał nie trafić do kin, a jedynie na nośniki DVD i VHS. Fabuła jest dosyć skomplikowana. Młody mężczyzna budzi się przykuty do rury w jakiejś piwnicy.

Nie jest tam jednak sam, po przeciwnej stronie widzi towarzysza, którego spotkał ten sam los. Na środku leży martwy człowiek. Wygląda na to, że panowie padli ofiarą tego samego, sadystycznego oprawcy. Jak skończy się ta gra? Czy mężczyźni rozwikłają zagadkę i, co najważniejsze, czy uda im się uratować? Niech namiastka fabuły będzie wystarczającą zachętą do obejrzenia filmu.

Koszmar z ulicy wiązów

Jeden z moich ulubionych horrorów. Fabuła jest dosyć charakterystyczna dla tego gatunku. Grupkę młodych ludzi ze Springwood prześladują koszmary, w których pojawia się tajemnicza postać, Freddy Kruger.  Co ciekawe, postać z ich snów okazuje się jak najbardziej realna…

Koszmar z ulicy Wiązów to film Wesa Cravena, który jest mistrzem horrorów. W filmie zagrał młody Johnny Depp, który na casting przyszedł tylko jako wsparcie dla kolegi. Warto dodać, że scena z tego horroru jest uznawana za jedną z najbardziej przerażających w historii kina. Chociażby dla niej trzeba obejrzeć ten film.

Krąg

Mowa tu o remake’u z 2002 roku. Fabuła wygląda następująco: dziennikarka z Seattle dowiaduje się o istnieniu kasety, po obejrzeniu której, każdego czeka śmierć. Oczywiście w to nie wierzy i dociera do filmu. Kiedy ten się kończy, dostaje telefon, w którym ktoś mówi, że zostało jej 7 dni życia.

Od tej pory stara się rozwiązać zagadkę, tym bardziej, że film obejrzeli także jej bliscy. Film powstał na podstawie powieści japońskiego pisarza Koji Suzuki, ale nie jest w 100% zgodny z książką. 3 lata później do kin wszedł sequel The Ring 2. Warto obejrzeć obie te części.Temat: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *