Marzysz o karierze literackiej? Chcesz aby Twoje powieści znalazły się na półce każdej księgarni świata? To bardzo ambitny plan ale żeby go zrealizować potrzebujesz kilku lat ciężkiej i wytężonej pracy oraz dobrego tematu. Skąd go wziąć? To pytanie spędza sen z powiek wszystkim tym, którzy marzą o karierze na miarę Stephena Kinga czy George’a R.R. Martina. O tym co to jest inspiracja i jak zostać dobrym pisarzem opowiemy Ci w naszym artykule.
Inspiracja – magiczne słowo
Jak sobie poradzić z brakiem inspiracji?
Jak napisać dobrą powieść? Rady dla przyszłych autorów bestsellerów
Czego nigdy nie powinien robić dobry pisarz?
Inspiracja – magiczne słowo
Odpowiedzi na pytanie o to czym jest tak właściwie inspiracja może być wiele. To pomysł, natchnienie ale także wszystko to co popycha nas do działania. Bez niej nie byłoby sztuki ani wynalazków. Inspiracja towarzyszy tym, którzy tworzą. Każdemu bez wyjątku. Jednak dla każdego, co innego może stanowić jej źródło. Niektórzy czują wenę obserwując przyrodę, inni aby coś stworzyć muszą przywołać własne życiowe doświadczenia. Inspiracja jest bowiem tym nienamacalnym doświadczeniem, które nie da się dokładnie określić a jej podstawą może być wszystko, a zarazem nic.
Jak sobie poradzić z brakiem inspiracji?
Dobry pisarz powinien być konsekwentny. Sukces nie zależy od jednorazowego przypływu natchnienia ale od kilku lat ciężkiej, wytężonej pracy. Nie czujesz inspiracji? Tym bardziej nie powinieneś przestawać pisać. Nie słuchaj tych co mówią, że z pisania na siłę wychodzi grafomańska papka. To nieprawda! Wena jest jak duch. Jeśli poświęcasz swój czas na zastanawianie się o czym by tu napisać i przywołujesz ją to ona
w końcu Cię znajdzie. Daj jej tylko trochę czasu!
Jeśli od kilku godzin siedzisz przed ekranem laptopa lub maszyną do pisania, a słowa nie chcą Ci przyjść do głowy to znak, że czas na przerwę. Myślisz, że odejście od pracy spowoduje, że nie będziesz mógł się później skupić? Nic bardziej mylnego! Chwila spędzona na spacerze czy przygotowywaniu posiłku poprawi Twoją wydajność. Więc zamiast ciągle szukać przyczyny blokady twórczej, po prostu odejdź od laptopa i rusz do parku. To z pewnością lepiej wpłynie na twoje samopoczucie i wenę twórczą niż nieustanne analizowanie problemu pod tytułem: „Dlaczego nie mogę nic wymyślić?”.
Większość pisarzy ma swoje małe sanktuaria. To miejsca, w którym najlepiej im się tworzy. Właśnie tam powstały ich największe dzieła. Ty za ich przykładem stworzyłeś sobie swoją pracownię ale gdy wchodzisz tam masz pustkę w głowie? Wyjdź z domu! Rozejrzyj się wokół! Pisz w kawiarni czy na ławce w parku. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest wielka niewiadoma jaka wiąże się z każdym opuszczeniem mieszkania. Nigdy nie wiesz gdzie znajdziesz interesujący temat ani do jakich wniosków dojdziesz obserwując innych. Chwila spędzona wśród ludzi może doprowadzić do powstania wybitnego dzieła.
Zawsze chciałeś nauczyć się tańczyć czy robić profesjonalne zdjęcia. Teraz jest na to czas! Pewnie zastanawiasz się dlaczego w artykule o pisaniu książek wspomnieliśmy o innych aktywnościach? A to dlatego, że świetnie stymulują one mózg, pobudzając go do lepszej pracy. Pomagają rozwinąć twórcze myślenie, które jest bardzo ważne dla pisarza. Są miliony rzeczy, które możesz robić by odnaleźć inspirację i rozbudzić kreatywne myślenie. Pomysły leżą na ulicy. Wystarczy się po nie schylić.
Bądź otwarty na propozycję i pomysły nieważne z której strony będą płynąć. Twoja rodzina, przyjaciele czy nawet obce osoby mogą być dla Ciebie kopalnią pomysłów. Dlatego zacznij się im uważniej przyglądać. Co mówią, co robią, jak się zachowują w określonych sytuacjach. Może właśnie ich historia zainspiruje Cię do stworzenia niesamowitej powieści?
Jak napisać dobra powieść? Rady dla przyszłych autorów bestsellerów
Uwielbiasz patrzeć w szklany ekran? Mamy dla Ciebie złą wiadomość: ślęczenie przed telewizorem zabija kreatywność! Obserwowanie godzinami przewijających się na ekranie obrazów ogłupia, sprawia, że zamykamy się na otoczenie a do szczęścia potrzeba nam jedynie kilku kolorowych migawek. Szukasz zajęcia, którym mógłbyś zabić czas? Zacznij czytać książki! I to nie tylko po to aby poznać konkurencję. Czytanie pobudza kreatywność, sprawia, że mamy więcej pomysłów, szukamy nietuzinkowych rozwiązań.
A to bardzo pomoże w twojej dalszej pracy.
Chcesz zostać pisarzem aby przypodobać się ludziom? Radzimy: już teraz porzuć ten pomysł bo
z kariery i tak nic wyjdzie! Jeśli chcesz być dobrym w tym co robisz nie możesz tworzyć dla kogoś, musisz zacząć tworzyć dla siebie. Ludzie są różni. Zawsze znajdzie się ktoś komu twoje dzieło nie przypadnie do gustu. Każdy uznany pisarz spotkał się w swojej karierze z falą krytyki. Myślisz, że gdyby się nią przejmowali byliby dzisiaj w tym miejscu, w którym są? Dlatego przestań się przejmować opinią innych i pisz o tym na czym znasz się najlepiej. Rób to co kochasz tylko wtedy będziesz zadowolony z efektów twojej pracy.
Pisanie zacznij od rzeczy, które uważasz za najtrudniejsze stopniowo przechodząc do prostszych tematów. Dzięki szlifowaniu warsztatu na trudnych kwestiach pisanie będzie przychodziło ci coraz łatwiej. Możesz poświęcić więcej czasu na przemyślenie tych problemów ale nigdy z nich nie rezygnuj! Tylko próbując je rozwiązać rozwiniesz się jako pisarz.
Pozbywając się ze swojej powieści tego co dla Ciebie charakterystyczne, czyli np. krótkich zdań czy rozbudowanych opisów, zaburzysz jej rytm. To sprawi, że książka będzie sztuczna. Zostawiając w dziele swoje znaki rozpoznawcze dodasz jej naturalności i oryginalności.
Historia. To dla odbiorcy jest najważniejsze. Planując napisanie powieści, jej temat musisz dobrać w taki sposób aby uwiódł on czytelnika i sprawił, że nie będzie mógł się oderwać. To niesamowite zdarzenia mają przyciągnąć jego uwagę a nie językowa poprawność. Najlepszym pisarzem jest ten kto potrafi swoją prozą stworzyć odbiorcy poczucie bycia poza światem realnym. Czytelnik zgłębiając twoją powieść powinien tak „wkręcić się” w opisaną tam rzeczywistość, żeby zapomniał, że w ogóle czyta a bohaterowie i zdarzenia
w niej przedstawione nie istnieją naprawdę.
Czego nigdy nie powinien robić dobry pisarz?
Jeśli chcesz zostać pisarzem musisz zacząć traktować swoją pracę bardzo poważnie. Jeśli zgadzasz się
z opinią, że z pisania nie da się wyżyć albo sądzisz że i tak nikt nie wyda twojej książki to już teraz możesz zrezygnować z jej napisania. W przeciwnym razie zmarnujesz tylko swój czas. Aby odnieść sukces musisz być swoim największym fanem i nieustannie motywować się do działania. Inni ludzie się Tobą nie przejmą. Większość z nich sama nicw życiu nie osiągnęła a Ty oczekujesz, że będą się zachwycać tym co zrobiłeś i zmotywują Cię do dalszego działania. Nikogo nie obchodzi Twoja ambicja. Wręcz przeciwnie! Jeśli ludzie zauważą, że starasz się coś osiągnąć to zrobią wszystko aby zniżyć Cię do swojego poziomu. Dlatego nie możesz liczyć na innych
i sam konsekwentnie dążyć do założonego celu.
Uznaj pisanie za cel swojego życia. Za powód dla którego istniejesz, za misję powierzoną Ci przez Boga.
A potem przypatrz się uważnie swojemu życiu. Spójrz z dystansem na swoją rodzinę, przyjaciół i pracę
i odpowiedz sobie na pytanie: Czy oni mnie ograniczają? Czy są dla mnie wsparciem w trudnych chwilach? Jeśli tak, to jesteś szczęściarzem. Jeśli nie to zrób wszystko aby ograniczyć ich wpływ na swoje życie. Tylko wtedy osiągniesz to o czym zawsze marzyłeś.
Pisarz pisze. To jego zadanie. Nie zostaniesz pisarzem jeśli będziesz jedynie wymyślał historie. Musisz także przelać je na papier. Bez tego nie osiągniesz sukcesu. Przed wydaniem powieści nie zastanawiaj się nad tym ile na niej zarobisz. To najgorsze co możesz zrobić! Skup całą swoją energię na tworzeniu, a dopiero potem licz pieniądze. Zrezygnuj ze wszystkiego co zabiera Ci niepotrzebnie czas a odzyskane minuty przeznacz na pisanie. Oczywiście nie namawiamy Cię na odpuszczenie jedzenia czy snu ale od ograniczenia innych przyjemności jeszcze nikt nie umarł. Ustal sobie jakiś plan np. pisze 5 stron dziennie i konsekwentnie się go trzymaj nawet jeśli będzie ciężko. Każdy wysiłek podjęty na rzecz lepszego gospodarowania czasem nie idzie na marne. To dobra inwestycja, która w końcu się zwróci z nawiązką.
Dobra powieść wymaga czasu i wyrzeczeń. Tak samo jak dojście do perfekcji w pisaniu i wypracowanie własnego stylu. Dlatego jeśli przy wyborze nowych wyzwań kierujesz się ich szybkimi rezultatami to pisanie nie jest Ci pisane. Lepiej skup swoją uwagę na innej dziedzinie. W pisaniu sukces odnoszą dwa typy twórców. Szczęściarze, którym wcześnie udało się wybić pomimo ich ewidentnych braków warsztatowych. Ich kariera jest z reguły krótka acz spektakularna. A także weteranie. Oni odnoszą sukcesy dopiero w okolicach czterdziestki lub dużo później ale to nie znaczy, że dopiero właśnie zaczęli tworzyć. Z reguły mają oni na swoim koncie dużo nieudanych prób literackich i wiele powieści upchniętych po szafach. Aż wreszcie przychodzi ich moment. I nie trwa 5 minut tylko całe lata ponieważ zostają oni na długo w pamięci czytelników.
Nie możesz oczekiwać pozytywnych rezultatów jeśli w kółko robisz to samo. Jeśli napisałeś tekst ale nie spotkał się on z entuzjastycznym przyjęciem zarówno ze strony czytelników jak i wydawców to znaczy, że gdzieś popełniłeś błąd. Nie łudź się, że jesteś geniuszem, a ludzie po prostu są za głupi na zrozumienie twojej powieści. Zwalcz własne ego i poszukaj fachowej pomocy. Zapisz się na warsztaty literackie, zasięgnij opinii innych, przeszukaj internet. To dobre źródła wiedzy. Nie wstydź się prosić o pomoc. Pamiętaj, że nikt nie jest wszechwiedzący i każdy popełnia błędy. Ważne aby mieć ich świadomość i wykorzystać je do dobrych celów.
Temat: dystans do siebie
Skąd brać inspirację? Z głowy! Wybierz się na spacer, posłuchaj relaksującej muzyki, obejrzyj inspirujący film, pogadaj z wartościowymi ludźmi, wybierz się w podróż – nawet drobna sytuacja może stać się punktem wyjścia 😉