Jak biegać – porady dla początkujących biegaczy

biegacz na drodze

24 lutego 2018 • Turystyka i Sport, Zdrowie i uroda • wejść: 2123

Ruch to zdrowie – wszyscy to wiemy. A chyba spośród wielu aktywności fizycznych, jakie mamy do wyboru, najłatwiej wziąć się za bieganie. Można to robić o każdej porze i wszędzie. Nie potrzeba do tego drogiego sprzętu. Przyda się jedynie trochę wiedzy. Oto więc artykuł, z którego dowiesz się, jak prawidłowo biegać.

Dlaczego warto biegać?

Pierwsze pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć, to: dlaczego właściwie warto zacząć biegać? Co można zyskać? Okazuje się, że całkiem sporo. To chyba najlepszy sposób na poprawę kondycji. A lepsza kondycja to korzyść dla całego organizmu. Wpływa między innymi na szybszą regenerację mięśni, dzięki czemu możesz szybciej dojść do siebie po wysiłku.

Podczas biegu przyśpieszone tętno i oddech poprawiają utlenienie organizmu, dzięki czemu tkanki są lepiej odżywione. Jest to też korzystne dla naszego mózgu.

Jakie obrać tempo?

Myśl o tym, że miałbyś gnać przed siebie jak szalony, aż Ci braknie tchu, jest na pewno odstręczająca. Tylko że nikt od Ciebie tego nie wymaga. Z tempem jest podobnie jak z czasem – najlepiej stosować metodę małych kroków. Zacznij więc od marszu. To pomoże ci rozruszać mięśnie i stawy. W ten sposób także przyzwyczaisz nogi do stałej porcji ruchu każdego dnia. Dopiero po około dwóch tygodniach zaleca się zwiększenie tempa.

Tak naprawdę jednak – ciekawostka – tempo Twojego biegu wcale nie jest taką istotną sprawą, podobnie jak przebiegnięty dystans. A co się wobec tego liczy? Tak naprawdę największe znaczenie ma czas, jaki poświęcasz na tę aktywność. No a ile tego czasu powinno być?

biegaczka na tle słońca

Jak długo biegać?

Eksperci są zdania, że najlepszy czas trwania biegowego treningu wynosi równe pół godziny. Możemy się chyba zgodzić, że to rozsądnie brzmi i na pewno nie jest trudne. Jednak kiedy dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, nawet te pół godziny może wydawać się nieosiągalne.

Dlatego dobrze jest wdrażać się stopniowo i za każdym razem zwiększać sobie trochę limit, żeby w końcu dobić do tej optymalnej wartości.

Jak oddychać podczas biegu?

Oddychanie podczas biegu może nastręczać pewnych trudności, zwłaszcza na początku (między innymi dlatego, jak to już tu powiedzieliśmy, lepiej zacząć od wolniejszego tempa). Biegając potrzebujemy sporych ilości tlenu, dlatego trzeba oddychać głęboko. Najłatwiej to osiągnąć otwierając usta podczas biegu. Zaleca się też aby oddychać przeponą, a wdechy i wydechy zestroić ze swoimi krokami.

Jak stosować interwały?

Słyszałeś o interwałach? Uważa się, że najlepsze efekty w bieganiu przynosi podział tej aktywności na interwały. Czym one są? Otóż chodzi w tym po prostu o to, by zamiast jednostajnego tempa, cyklicznie je zmieniać. Przeplatanie szybszego biegu truchtem pozwoli Ci trochę odpocząć i nabrać nowych sił, a dzięki temu będziesz w stanie dłużej biec.

Okresy truchtu powinny być dłuższe niż te szybkiego biegu (optymalne proporcje to 3 do 1). Interwałem nazywamy właśnie jeden taki cykl.

Temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *