Meble zabytkowe, meble antyczne, meble kolekcjonerskie – czym są, jakie różnice?

Salon ze starymi meblami

2 kwietnia 2021 • Dom i Ogród, Hobby, Kultura i Sztuka • wejść: 2364

Meble określane jako zabytkowe, antyczne lub kolekcjonerskie, dla wielu osób mogą wydawać się tym samym. Różnice między nimi są jednak znaczne i wiedząc o nich, o wiele łatwiej będzie nam rozpoznawać nie tylko meble, ale i inne przedmioty.

Antyki, zabytki, a może meble kolekcjonerskie?

Każde z tych pojęć odnosi się do nieco innej grupy przedmiotów, które jednak mają jedną wspólną cechę – są wyjątkowe w swym wyglądzie i stylistyce, dlatego bardzo często wybierane są do wnętrz w celach ozdobnych. Wybór będzie zależał tylko od nas, tego, co preferujemy, a także finansów, jakimi dysponujemy.

Czym jest antyk?

Warto rozpocząć wyjaśnienie od pojęcia antyku, choć nie będzie to wcale łatwe, jako że w zależności od tego, kogo spytać, definicja będzie inna. Inaczej rozumieją to więc antykwariusze, a co innego mówi prawo. Według tego drugiego antyk utożsamiany jest z ruchomymi zabytkami, które są dziełem człowieka i stanowią świadectwo minionej epoki lub zdarzenia. Według prawa, za antyki (zabytki) uważa się wszystkie przedmioty mające powyżej 100 lat. W przypadku antykwariuszy granica wieku nie jest aż tak istotna, jak fakt wyjątkowości danej rzeczy, która w praktyce może być młodsza.

Meble antyczne, czyli jakie?

Jak zostało wspomniane, według prawa, za antyki i zabytki uznaje się rzeczy, których wiek przekracza 100 lat. Dotyczy to także mebli, choć w praktyce, antykwariusze większą wagę przywiązują nie do wieku, a do tego, jakie znaczenie miały w danej epoce, kto je stworzył, czy to ile było i jest do teraz egzemplarzy. Za zabytkowe można więc uznać nawet przedmioty z czasów II Wojny Światowej, pomimo faktu, że od jej ukończenia nie minęło jeszcze 100 lat. Jak wyglądają meble antyczne możesz obejrzeć online w sklepie z antykami. Łatwiej będzie się wówczas rozeznać w temacie zabytków, tego jak się prezentują oraz jaką mają wartość.

Czym są meble kolekcjonerskie?

Bardzo ciekawie, zwłaszcza z nazwy prezentują się meble kolekcjonerskie, które jednak z zabytkami nie mają wiele wspólnego. Pod tym pojęciem często kryją się meble stylizowane na daną epokę, które wyglądają bardzo stylowo i wyjątkowo, ale są tworem jak najbardziej współczesnym. Oczywiście znajdzie się wśród nich także przedmioty starsze, także takie, które można byłoby nazwać antykami. Zostały one zebrane i w pełni odrestaurowane, dzięki czemu prezentują się niemal jak nowe. Trzeba jednak wiedzieć, jak odróżnić prawdziwy zabytek od stylizowanego.

Może meble vintage?

Styl retro wrócił do łask i stał się ostatnimi czasy bardzo popularny, tak samo jak wyposażanie domów w meble w stylu vintage. Pod tym pojęciem kryją się przedmioty jak najbardziej współczesne, które zostały specjalnie wystylizowane, albo takie, które pochodzą z minionej epoki, ale poddano je odnowieniu. Za vintage można uważać między innymi doskonale znane nam meble naszych dziadków czy nawet rodziców. Należy przy tym pamiętać, że nie każdy stary mebel może być uznany za zabytkowy, antyczny czy nawet za vintage – liczyć będzie się nie tyle jego wiek, ile to, jakie znaczenie miało dla danej epoki.

Temat: , ,

jeden komentarz do Meble zabytkowe, meble antyczne, meble kolekcjonerskie – czym są, jakie różnice?

  1. Mia pisze:

    Jak dla mnie meble vintage — tańsze niż te ze sklepów ze starociami, a wiem, że nie rozlecą się tak szybko. Choć oczywiście zależy od wykonania. Jednak nadal uważam, że meble wykonywane w latach 60 i 70 były dużo bardziej solidne, niż ten szajs ze współczesnych sklepów meblowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *