Esperal – na czym polega leczenie alkoholizmu esperalem?

alkohol-kajdanki

28 września 2018 • Medycyna, Psychologia, Zdrowie i uroda • wejść: 3119

Alkoholizm jest chorobą z którą trudno sobie poradzić. Wiele osób szuka rozwiązań. Jednym z nich jest esperal. Na czym polega leczenie uzależnienia od alkoholu przy wykorzystaniu tzw. wszywki?

Czym jest esperal?

Esperal to substancja chemiczna – disulfiram. Mimo, że obecnie to właśnie ta druga nazwa jest oficjalna, w świadomości większości większe znaczenie ma właśnie pierwsza ze wspomnianych. Esperalu działanie przede wszystkim polega na tym, że wspomaga leczenie alkoholizmu. Nie jest lekiem. Ma raczej pomagać w walce z nałogiem poprzez działanie odstraszające i odstręczające. Warto wiedzieć, że disulfiram jest obojętny dla organizmu. Zaczyna działać dopiero w reakcji z alkoholem. Esperal jest to substancja, która blokuje enzym biorący udział w metabolizmie alkoholu. Jeśli się go spożywa, zażywając disulfiram, wówczas w organizmie gromadzi się aldehyd octowy. To on jest odpowiedzialny za nieprzyjemne skutki wypicia alkoholu. Jakie? O tym poniżej.

Esperal – skutki uboczne

W przypadku picia alkoholu podczas zażywania esperalu, skutki są bardzo nieprzyjemne. Właśnie one mają zapobiegać piciu przez uzależnionego. Najczęściej obserwuje się takie działania uboczne esperalu, które przypominają zatrucie.

Esperal i alkohol powodują nudności, wymiotńy, bóle i zawroty głowy. Przez to są skoki ciśnienia, takie jak nadciśnienie, uczucie kołatania serca, duszności. Chory ma zaczerwienioną twarz. Zdarzają się też drgawki i zawał serca. Warto wiedzieć, że spożywanie alkoholu jest zabronione podczas leczenia disulfiramem, ponieważ może to spowodować zagrożenie dla życia. Przykre objawy trwają od 4 do 10 godzin.

Jak działa wszywka alkoholowa?

ń
Disulfiram występuje w formie tabletek. Jednak z uwagi na to, że łatwo byłoby uzależnionemu z nich zrezygnować, najczęściej jest podawany w formie wszywki alkoholowej. Lek umieszczany jest pod skórą. O tym, jak przebiega zabieg implantacji esperalu przeczytać można na superwszywka.pl. Najczęściej wszywkę robi się na plecach pod łopatką lub na pośladku. W wybranych przypadkach, na życzenie pacjenta, lokalizacja wszczepianych tabletek może zostać zmieniona. Jednak to nie wszystko, co należy wiedzieć o jej aplikacji.

Wszywka alkoholowa – jak wygląda zabieg?

Procedura umieszczenia wszywki dla alkoholika pod skórą nie jest ani trudna, ani czasochłonna. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i polega na wszyciu odpowiedniej ilości sterylnych tabletek esperalu pod skórę. O jakiej ilości mówimy? Jest to 1 tabletka na 10 kg masy ciała.

Zabieg umieszczenia pod skórą wszywki przeciwalkoholowej kończy się założeniem pojedynczych szwów skórnych. Mogą być zwykłe, które ściągnie się po upływie określonego czasu lub tzw. szwy rozpuszczalne.

To, co ważne jest jeszcze przed poddaniem się zabiegowi, to nie spożywanie alkoholu na minimum 48 godzin przed planowanym zabiegiem. Oczywiście lekarz sprawdzi to jeszcze przed wszyciem leku.

Podkreślić trzeba, że zabieg wszycia Esperalu może zostać przeprowadzony tylko u pacjenta świadomego. Swoją wolę musi on wyrazić na piśmie. Musi być świadomy działania leku i ewentualnych konsekwencji niestosowania się do zaleceń zachowania trzeźwości.

Jak długo działa wszywka alkoholowa?

Wszywka dla alkoholika jest aktywna przez okres około 8 miesięcy, chociaż uważa się, że jej działanie może trwać nawet 12 miesięcy. W razie konieczności procedura może zostać powtórzona. To, co warto zaznaczyć w tym miejscu, to że nie jest to sposób na terapię, a jej wsparcie. Esperal nie zmniejsza chęci sięgnięcia po alkohol, a wywiera jedynie wpływ na aspekt psychologiczny, gdyż wywołuje lęk przed spodziewanymi nieprzyjemnymi skutkami spożycia alkoholu.

Temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *