Co robić na Śląsku? Lista atrakcji z województwa śląskiego

Miasto katowice rondo

31 sierpnia 2016 • Turystyka i Sport • wejść: 2622

Śląsk to województwo, które w swoim zanadrzu ma bardzo wiele ciekawych miejsc i atrakcji do zaoferowania. Można tu podziwiać wspaniałe zabytki, z różnych epok, a także dzieła architektoniczne bardziej współczesne. Organizowane są różne imprezy i tworzone szlaki turystyczne z prawdziwego zdarzenia. Do tego dochodzi wiele pięknych miejsc i cudów natury, które warto obejrzeć. Co można robić na Śląsku? Co warto zobaczyć?

Szlak Orlich Gniazd

Dla miłośników turystyki z pewnością jet to atrakcja, której nie można pominąć. Przechodzi on dokładnie przez województwo śląskie i małopolskie i kieruje się od od Krakowa do Częstochowy po drodze zahaczając o wszystkie najważniejsze zabytki – zamki oraz ich ruiny. Można tu wymienić chociażby Podzamcze, czyli ruiny zamku w Ogrodzieńcu, zamek w Mirowie oraz Bobolicach, a to tylko kilka wybranych miejsc.

Zamek w Ogrodzieńcu

Muzeum zamkowe w Pszczynie

Pszczyna sama w sobie jest niezwykle urokliwym miastem, a sam pałac to prawdziwa skarbnica oryginalnego wyposażenia sprzed wieków. Znajdują się tam sale, gdzie można obejrzeć stare meble i obrazy, podziwiać piękną architekturę, która przez wieki ulegała licznym zmianom i przebudowom oraz poznać ciekawą historię zamku i jego mieszkańców. Dowiedzieć się jak kiedyś żyli. Odwiedziny w muzeum oraz spacer po przyzamkowym pięknym parku to gwarancja kilku dobrze spędzonych godzin.

Pałac w Pszczynie

Kopalnia Guido w Zabrzu

Jest to już od dawna nieczynna kopalnia, w której wydobycie zakończyło się w 1928 roku, a dziś stanowi nie lada gratkę dla zwiedzających. Można zjechać głęboko pod ziemię, odwiedzić kopalniane szyby, zobaczyć prawdziwe górnicze maszyny. Trasa zwiedzania jest dosyć długa, ale niezwykle ciekawa. Nie można również zapomnieć o mieszczącym się w podziemiach pubie „300m pod ziemią”. Kopania leży na szlaku Zabytków Techniki, który rozprzestrzeniony się po całym śląsku, a jak już o tym mowa to warto zainteresować się Industriadą, które jest świętem szlaku zabytków.

Kopalnia Guido w Zabrzu

Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu

Jest to niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić! Znajduje się tak kilka kilometrów ścieżek dla zwiedzających, gdzie można obcować z naturą w sposób bezpośredni. Zwierzęta chodzą tu swobodnie, można je głaskać i karmić, a kto by nie chciał nakarmić takiej sarny? Do tego jeszcze stacja ptaków, gdzie można podziwiać sowy i orły i wziąć udział w pokazie lotów ptaków, a także osobiście jakiegoś potrzymać. Znajduje się tam również Leśne Muzeum, gdzie warto zapoznać się z eksponatami i trofeami łowieckimi. Doskonałe miejsce do spędzenia czasu razem z całą rodziną.

Dwa jelenie

Palmiarnia miejska w Gliwicach

To doskonałe miejsce do wypoczynku dla całej rodziny, a także ciekawa wycieczka wgłąb natury. Można tam zobaczyć wiele gatunków roślin, zarówno tych naszych swojskich, jak i tropikalnych. Palmiarnia to duży obszar podzielony na pawilony tematyczne, a każdy z nich oferuje niepowtarzalne widoki. Kanaryjskie palmy na Polskiej ziemi? Jak najbardziej! Do znajdują się tam zabytkowe historyczne okazy roślin, a także egzotyczne zwierzęta, takie jak papugi czy gady czy wiele gatunków ryb, znajdujących się w pawilonie akwarystycznym.

Miejsc wartych odwiedzenia na śląsku jest bardzo dużo i ciężko jest wymienić nawet część z nich. Trzeba przyjechać i samemu się przekonać oraz zdobyć się na odkrywanie miejsc nowych czy tych, które nie zawsze są wymieniane w proponowanych listach. Śląsk warto zwiedzić – nie można się tu nudzić.

Temat: ,

2 komentarze do Co robić na Śląsku? Lista atrakcji z województwa śląskiego

  1. AdriannaKato pisze:

    Ostatnio odwiedziła mnie koleżanka z Gdańska. Spędziła u mnie długi weekend sierpniowy. Zasatanawiala się co można robić na Śląsku? Przecież to takie szare, bure i nudne województwo… Ku jej zdziwieniu spedzilysmy bardzo aktywne kilka dni. Co robilyśmy na Ślasku? Pojechałysmy na Jurę Krakowsko-Częstochowską, byłysmy w Muzeum Śląskim i w parku Trzy Stawy, byłyśmy na basenie, wieczorem zaliczyłyśmy clubbing w Pomarańczy…Naprawdę było co robić! Jestem zdania, że nie ważne co się robi, tylko z kim. Z przyjaciółmi zawsze jest co robić 😉

  2. Hipolit pisze:

    Kocham Pszczynę, to przepiękne, malutkie miejsce. Pięknie położone, z zadbanym i okazałym zamkiem, żubrami i rozległym parkiem. Bardzo lubię odwiedzać restaurację w Wieży Wodnej. Fajny wystrój, pyszne jedzenie i piękne widoki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *