Skąd ściągać muzykę do filmików? Skąd pobrać muzykę bez praw autorskich?

aplikacje do ściągania muzyki za darmo

22 lutego 2021 • Hobby, Komputery i Internet, Kultura i Sztuka • wejść: 1762

Prawa autorskie to temat, który spędza sen z powiek wielu twórcom filmów czy prezentacji. Skąd mieć pewność, że muzyka, której użyliśmy w naszym małym dziele nie będzie obciążona groźbą złamania przez nas praw autorskich? Na szczęście istnieje wiele stron, z których możesz pobrać darmową muzykę do filmików. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Muzyka bez praw autorskich w Internecie

Wiele utworów, które są dostępne w Internecie do użytku prywatnego, nie może być wykorzystanych do działalności komercyjnej. Oznacza to, że o ile możemy takiej muzyki słuchać do woli na słuchawkach, o tyle wrzucenie wybranej przez nas ścieżki dźwiękowej do filmiku, który tworzymy na YouTube, czy prezentacji, którą wyświetlamy przed większą widownią, będzie się już wiązać z niemałym ryzykiem. Na straży praw autorskich stoi ZAIKS, czyli organizacja, która może (za dość słoną opłatą) udzielić licencji na konkretny utwór. Użytkowanie takiej muzyki bez licencji to kradzież, i jeśli chcemy być bardzo dokładni, dotyczy to również m.in. muzyki puszczanej na weselach lub w zakładach pracy. Jak wiemy, ZAIKS nie sprawdza każdej imprezy czy miejsca, w którym słuchamy muzyki, jednak warto być świadomym, że każdy utwór opatrzony jest prawami autorskimi.

Istnieją jednak również darmowe licencje na korzystanie z poszczególnych utworów i właśnie taka licencja, na przykład Creatuve Commons, umożliwia użytkowanie utworów za darmo. Najczęściej zgodę na użycie utworu wyraża sam autor muzyki – jednak artyści zaznaczają często, żeby wzmiankę o autorstwie umieścić na przykład na końcu filmiku.

Skąd brać muzykę za darmo?

Jest w sieci wiele stron z darmową muzyką działających m. in przy wykorzystaniu wspomnianej licencji. Niektóre z nich muzykę do użytku komercyjnego udostępniają za darmo, w innych przypadkach trzeba zapłacić – jak w przypadku strony Jamendo. Nie jest jednak drogo – licencja kosztuje 4,99 euro, a muzyka cechuje się dobrą jakością.

Bezpłatnie możemy korzystać między innymi z Biblioteki Muzyki YouTube. Jest tam dział, w którym znajdziemy bezpłatną muzykę, dodatkowo przy każdym utworze jest znacznik popularności. Baza jest naprawdę duża.

Dla osób ze sprecyzowanym gustem polecane jest Teknoaxe – ta strona prezentuje bazę muzyki techno i dubstep. Utworów w stylu elektro znajdziemy tam całkiem sporo.

Mamy jeszcze serwisy należące do konkretnych autorów, którzy udostępniają swoje utwory, aby się wypromować. Takim twórcom jest na przykład Josh Woodward, który na swojej stronie JoshWoodward.com prezentuje bibliotekę swoich darmwych utworów.

Do czego można użyć muzyki bez praw autorskich?

Darmowa muzyka to dla każdego twórcy bardzo ważny element. Muzyki można użyć między innymi do filmików czy przedstawień. Możemy wykorzystać ją jak tło naszych prezentacji, oraz bez obaw puścić ją na imprezie. Minusem muzyki na licencji Creative Commons może być to, że raczej nie znajdziemy tam hitów – jednak taka muzyka jako tło do filmu czy spektaklu sprawdzi się idealnie.

Temat: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *