Skąd ściągać muzykę za darmo? Czy to możliwe?

Muzyka na komputerze

2 kwietnia 2020 • Komputery i Internet • wejść: 4086

Chcesz pobrać muzykę na swój telefon lub ściągnąć ulubione piosenki na komputer? W wielu przypadkach będzie to… nielegalne. Dlatego dowiedz się, jak i kiedy możesz zgodnie z prawem ściągać muzykę za darmo.

Muzyka z internetu – czy zawsze legalna?

Pobieranie oraz odtwarzanie muzyki, szczególnie publicznie, bez posiadania odpowiedniej licencji jest przestępstwem. W większości przypadków, za utwory muzyczne, zwłaszcza topowych twórców, będziesz więc musiał zapłacić. Jednak część z nich udostępnianych jest w ramach licencji, które umożliwiają wykorzystanie ich całkowicie za darmo. Wtedy możesz je nie tylko ściągnąć i odtwarzać bezpłatnie, ale także użyć do montowania swojego filmu z wakacji etc.

Niestety, nie będą to najnowsze kawałki, dlatego na końcu podpowiadamy, jak legalnie możesz mieć je w swoim telefonie. Przy okazji warto wiedzieć, że nie zawsze pobrane w internecie piosenki zapisane są w formie MP3, co może utrudniać ich odsłuchanie. Jeśli chcesz mieć pewność, że uda ci się odsłuchać każdy plik, to program do odtwarzania muzyki wybierz, czytając wskazówki na https://inwazjapc.pl.

Serwisy z muzyką za darmo

Tak jak pisaliśmy, tworzone są serwisy udostępniające muzykę za darmo, w ramach odpowiednich licencji. Zebraliśmy dla ciebie kilka z nich.

1. freemusicarchive.org
Serwis The Free Music Archive to projekt popularnego w USA radia FMU. Dzięki niemu możesz korzystać z bardzo dużej biblioteki utworów muzycznych udostępnianych w ramach licencji Creative Commons. Zarówno wyszukiwanie, jak i pobieranie piosenek jest bardzo proste. Znajdziesz tam takie gatunki jak POP, blues, jazz, muzyka klasyczna, muzyka elektroniczna czy rock.

2. soundcloud.com
SoundCloud to serwis znany przede wszystkim fanom muzyki elektronicznej. W zależności od licencji umożliwia odsłuchiwanie, pobieranie bądź kupowanie piosenek. Niektóre z utworów, które tam znajdziesz, przeznaczone są także do komercyjnego użytku lub komercyjnej przeróbki, co nieczęsto się zdarza.

3. Biblioteka Muzyki YouTube
Platformę YouTube zna chyba każdy, aczkolwiek mało kto zdaje sobie sprawę ze wszystkich jej funkcjonalności. Jedną z nich jest Biblioteka Muzyki, dzięki której można pobrać i wykorzystać za darmo wiele utworów. Co prawda większość z nich stworzonych jest bardziej do tego, aby występować w roli podkładu muzycznego, część z nich jednak może stanowić samodzielną piosenkę.

Gdzie słuchać muzyki za darmo?

Jak już wspominaliśmy, rzadko najnowsze piosenki można pobierać legalnie za darmo. Możesz ich jednak słuchać na telefonie czy komputerze, i to bez narażania się na oskarżenia o piractwo.

Najpopularniejszą możliwością jest odtwarzanie muzyki poprzez aplikację YouTube. Jednak dość sporym ograniczeniem jest to, że konto w wersji darmowej nie umożliwia blokowania ekranu smartfona podczas używania aplikacji – przestanie ona wtedy działać. Wtedy z pomocą przychodzi aplikacja Spotify. Mało kto wie o tym, że można w niej założyć darmowe konto i w ten sposób uzyskać dostęp do najnowszych albumów. Trzeba przy tym wiedzieć, że posiadając bezpłatne konto, nie możesz odtwarzać muzyki offline, ponadto istnieją limity, jeśli chodzi o samodzielne wybieranie piosenek (najczęściej możesz korzystać z gotowych playlist). Jest to jednak dobry sposób na to, aby zawsze mieć dostęp do legalnej, najnowszej muzyki.

Temat: , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *