Zabytki Szwajcarii – które warto zobaczyć?

Lucerna w Szwajcarii

8 maja 2014 • Turystyka i Sport • wejść: 9337

Szwajcaria to piękny kraj, z malowniczymi, średniowiecznymi miasteczkami, usytuowanymi na tle monumentalnych alpejskich szczytów. Zamki przeglądające się w krystalicznie czystej wodzie szwajcarskich jezior, zapierające dech w piersiach bazyliki i inne obiekty sakralne oraz tradycyjne zabudowania zamożnych mieszczan, datowane na XVI-XVIII wiek to zabytki, które zachwycą każdego podróżnika.

Zamki i obiekty sakralne

Zabytki Szwajcarii rozsiane są po całym kraju, znajdziemy je w dużych, ważnych miastach, takich jak stolica kraju Berno, jak i w mniejszych wioskach. Największa liczba pamiątek przeszłości to obiekty sakralne lub obronne. Najpiękniejsze średniowieczne zamki Szwajcarii to Castelgrande, Castello Sasso Corbaro i Castello Montebello. W Lozannie znajdziemy gotycki zamek biskupi wybudowany na przełomie XIV i XV wieku.

Niezwykle malowniczy i chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata jest zamek Chillon, ulokowany na skalistej wyspie. Jego największą atrakcją są podziemia, obrazujące piękno gotyckiej architektury. Innym słynnym zamkiem, który należy obejrzeć, będąc w Szwajcarii jest zamek Gruyeres.

Kościoły i bazyliki

Drugą najliczniejszą grupę zabytków Szwajcarii stanowią kościoły i bazyliki. W stolicy koniecznie trzeba zwiedzić bazylikę św. Wincentego z ok. XV wieku. Jeśli pragniemy oglądać jeszcze starsze zabudowania, to należy wybrać się do Bazylei, gdzie znajdziemy romańsko-gotycką katedrę, której budowa datowana jest na czas od XI do XIV wieku. Przepiękną katedrę odnajdziemy także na terenie Lozanny (pochodzi z przełomu XII i XIII w.).

Katedra w Bazylei

Ratusz na Starym Mieście w Bazyleii

Jakie jeszcze zabytki Szwajcarii koniecznie trzeba zobaczyć, przebywając w tym niezwykłym kraju? W stolicy państwa obowiązkowo trzeba zwiedzić Stare Miasto. Od razu rzucą nam się w oczy dwie symboliczne wieże górujące nad miastem, a stare kamienice i ozdobne studnie nadają temu miejscu niesamowity, magiczny nastrój. Bazylea zachwyca z kolei przepięknym XVI-wiecznym Ratuszem. W tej miejscowości można również napotkać wiele zabytkowych budowli w różnych stylach architektonicznych – to prawdziwa gratka dla koneserów historii sztuki!

Berno- rzeka i Stare Miasto

Biblioteka Opactwa św. Galla w St Gallen

Miejscem w Szwajcarii, którego nie powinien pominąć żaden turysta, jest słynna na całym świecie Biblioteka Opactwa św. Galla, w St Gallen. Została ona założona w 612 roku i jest to najstarsza biblioteka w kraju, a także jedna z najstarszych klasztornych bibliotek świata. Wśród jej zbiorów znaleźć można ponad 2 tysiące rękopisów datowanych na czas od VIII do XV wieku, a także liczne starodruki. Ze wszystkich dzieł dostępnych w bibliotece można korzystać, z tym, że te szczególnie warte można oglądać jedynie w specjalnie przygotowanej do tego sali.

Most Klasztorny i Pomnik Lwa

Inne zabytki Szwajcarii warte odwiedzenia to np. Most Klasztorny, który jest najstarszym zachowanym drewnianym mostem w całej Europie, albo Pomnik Lwa w Lucernie, wykuty na pamiątkę szwajcarskich gwardzistów, poległych w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej.

Pomnik Lwa w Lucernie - Szwajcaria

Szwajcarskie atrakcje turystyczne zwiedza się wyjątkowo dobrze, mają swój niepowtarzalny urok, dodatkowo podkreślany wspaniałymi, sielskimi krajobrazami. Z pewnością warto odwiedzić ten kraj i osobiście przekonać się o tym, jak wielka jest jego uroda.

Temat: , , ,

jeden komentarz do Zabytki Szwajcarii – które warto zobaczyć?

  1. Juhuuuu pisze:

    Szwajcaria to moje marzeznie, ale razcej Alpy, zabytki i miasta w drugiej kolejności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *